Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. Podsłuchali rozmowę rosyjskiego żołnierza. "Zostaniemy w Ukrainie dłużej" [RELACJA NA ŻYWO]

Trwa 66. dzień inwazji Rosji na Ukrainę. 20 cywilów ukrywających się na terenie zakładów Azowstal w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy przekazano do ewakuacji do Zaporoża - poinformował w sobotę zastępca dowódcy pułku Azow Swiatosław Pałamar. Tymczasem w przechwyconej przez ukraiński wywiad rozmowie żołnierz przyznaje, że planowane jest przeprowadzenie ataku na szeroką skalę na cele w kolejnym obwodzie. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo w Wirtualnej Polsce.

Podsłuchali rozmowę rosyjskiego żołnierza Podsłuchali rozmowę rosyjskiego żołnierza Źródło: East News, fot: ANDREY BORODULIN
d4byyfm
d4byyfm
Trwa łączenie
00:50, 01.05.2022

Najnowsze zdjęcia satelitarne pokazują skalę zniszczeń w zakładach Azowstal.

00:50, 01.05.2022

Wołodymyr Zełenski poinformował, że Ukraina cały czas zabiega o zaostrzenie sankcji wobec Rosji. Spodziewa się, że wkrótce zapadnie  decyzja o ograniczeniu importu rosyjskiej ropy naftowej. 

00:45, 01.05.2022

- Od początku wojny w Ukrainie zginęło 23 tysiące rosyjskich żołnierzy,  zniszczonych zostało ponad tysiąc rosyjskich czołgów i blisko 2,5 tysiąca innych pojazdów wojskowych - poinformował w sobotę wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo.


W swym wystąpieniu Zełenski powtórzył, że rosyjska armia ściąga "dodatkowe siły" do ataków na wschodzie Ukrainy. Zaapelował do rosyjskiego wojska: "Każdy rosyjski żołnierz może jeszcze ocalić swoje  życie. Lepiej będzie dla was przeżyć w Rosji niż umrzeć w naszym kraju".

GETTY
00:41, 01.05.2022

Szef rosyjskiego MSZ oświadczył, że sankcje, nakładane przez Zachód, nie są dla Rosji niczym nowym i nie będą dla jego kraju katastrofalne w  skutkach. Stwierdził także, że Rosja nie uważa, żeby była w stanie wojny  z NATO. Mówi też o broni, dostarczanej Ukrainie

00:21, 01.05.2022

Według Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych od początku wojny  do Ukrainy wyjechało kilkunastu prawicowych ekstremistów – podaje  Redaktionsnetzwerk Deutschland (RND). Wśród nich były również osoby  posiadające pozwolenie na broń. Podobna jest liczba osób obserwowanych  przez organy bezpieczeństwa, które zamierzają wyjechać.


Takie informacje przekazało Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w odpowiedzi na zapytanie Partii Lewicy w Bundestagu.

00:05, 01.05.2022

Nagranie, na którym widać rosyjski czołg w Mariupolu, strzelający do bloku z bliskiej odległości.

23:58, 30.04.2022

-  Jest  jeszcze dużo pracy do zrobienia. Okupanci wciąż są na naszej ziemi i  nadal nie uznają oczywistej porażki ich działania tzw. Wciąż musimy walczyć i starać się wypędzić najeźdźców. A my to zrealizujemy. Ukraina będzie wolna. Zarówno Chersoń, Nowa Kachowka,  Melitopol, Berdiańsk, Dnieproudne i wszystkie inne tymczasowo okupowane miasta, w których okupanci udają "właścicieli”. Ukraińska flaga wróci tam, gdzie powinna być. Powróci razem z normalnym życiem, którego Rosja po prostu nie potrafi zapewnić nawet na własnym terytorium - mówił w wieczornym wystąpieniu.

23:54, 30.04.2022

Nie żyje kolejny rosyjski generał -  Andriej Simonow.

23:50, 30.04.2022

Amunicja do haubic transportowana do Ukrainy.

23:41, 30.04.2022

Wielka Brytania będzie nadal udzielać Ukrainie pomocy wojskowej, gospodarczej oraz humanitarnej - zapewnił w sobotę premier Boris Johnson w rozmowie telefonicznej z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem  Zełenskim. 

23:21, 30.04.2022

Angelina Jolie wśród ewakuowanych we Lwowie.

23:12, 30.04.2022

W dniu rozpoczęcia sezonu motocyklowego w Rosji pojawiły się motocykle z literą "Z", która symbolizuje poparcie dla brutalnego ataku Rosji na Ukrainę.

23:09, 30.04.2022

W częściowo okupowanym obwodzie chersońskim nie ma dostępu do internetu - informuje Kyiv Independent. 

22:43, 30.04.2022

Prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili przebył do Waszyngtonu. Chce prosić Stany  Zjednoczone o ewentualne wsparcie w razie, gdyby Moskwa zdecydowała się  rozszerzyć agresję poza Ukrainę. O swojej misji opowiedział amerykańskiemu portalowi "The Hill". - Nasi zachodni partnerzy nie powinni zapominać o Gruzji -  zapelowała Zurabiszwili.

22:33, 30.04.2022
22:18, 30.04.2022

Ukraina spodziewa się, że przywódcy UE podczas Rady Europejskiej w czerwcu br.  zgodzą się na przyznanie Kijowowi statusu kandydata do członkostwa we  Wspólnocie - powiedziała w sobotę wiceszefowa ukraińskiego rządu Olha Stefaniszyna, cytowana przez portal informacyjny RBK.


- Spodziewamy  się, że kiedy przywódcy UE spotkają się na szczycie w czerwcu tego  roku, Ukraina otrzyma status kandydata na członka UE – powiedziała  Stefaniszyna. Unijny szczyt jest zaplanowany na 23-24 czerwca.

22:15, 30.04.2022

Angelina Jolie dotarła do Lwowa, gdzie odwiedziła m.in. dworzec główny, który od  początku wojny stanowi jest jednym z najważniejszych węzłów ewakuacyjnych dla uciekających przez rosyjskimi pociskami Ukraińców. Aktorka wpadła również do lwowskiej kawiarni, a nagranie stamtąd stało się hitem sieci. 

22:13, 30.04.2022

Dzieci ewakuowane ze wschodniej Ukrainy mieszkają w sierocińcu we Lwowie

22:09, 30.04.2022

Rosyjski samolot wojskowy naruszył w piątek wieczorem przestrzeń powietrzną  Szwecji na południe od regionu Blekinge - poinformowały w sobotę szwedzkie siły zbrojne.


Jak  podano w komunikacie, rosyjski samolot turbośmigłowy AN-30 znajdował  się na obszarze na wschód od Bornholmu, a następnie "przez krótki czas"  naruszył przestrzeń powietrzną Szwecji. "Szwedzkie myśliwce śledziły incydent i sfotografowały samolot" - podkreślono.

21:52, 30.04.2022

"30 kwietnia Rosjanie ranili kolejnych dziewięciu cywilów w obwodzie donieckim, wśród których jest czworo dzieci: troje w Dobropolu i jedno w miejscowości Drobyszewe" - napisał Kyryłenko w Telegramie.


Jak dodał, w Bachmucie zarejestrowano zgon osoby, która została ranna w obwodzie ługańskim.


"Również dzisiaj udało się zweryfikować informacje o trzech zabitych w Mariupolu, jednak dokładnej liczby ofiar w Mariupolu i Wołnowasze na razie nie da się ustalić" - przekazał gubernator.

21:42, 30.04.2022

Dziewięć osób, w tym czworo dzieci, zostało rannych w sobotę w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy w wyniku rosyjskiej agresji - poinformował szef władz tego obwodu Pawło Kyryłenko. Zmarła też osoba raniona w sąsiednim obwodzie ługańskim.

21:30, 30.04.2022

Zdaniem ukraińskich służb rozmawiającym z żoną żołnierzem jest zmobilizowany z terytorium tzw. "Donieckiej Republiki Ludowej" Rusłan.


"Zdobędziemy szturmem obwód dniepropietrowski. Użyjemy samolotów" - powiedział. 


Dodał, że nie wróci do domu - zgodnie z wcześniejszymi planami - po trzech miesiącach służby, a dopiero na przełomie sierpnia i września. Rusłan przyznał się również do kradzieży siedmiu paneli słonecznych.


Jego żona skarżyła się podczas rozmowy, że od maja wypłata jej pensji zostanie wstrzymana.

21:29, 30.04.2022

W przechwyconej przez ukraiński wywiad rozmowie żołnierz przyznaje, że planowane jest przeprowadzenie ataku na szeroką skalę na cele w obwodzie dniepropietrowskim w południowo-wschodniej Ukrainie - poinformował w sobotę portal Ukraińska Prawda.

20:54, 30.04.2022

Jak przekazało biuro Johnsona, Zełenski przedstawił informację o zaciętych walkach na wschodzie kraju i trwającym oblężeniu Mariupola, a także o sprzęcie, jakiego Ukraina potrzebuje do obrony.


"Premier powtórzył, że jest bardziej niż kiedykolwiek zaangażowany we wzmocnienie Ukrainy i zapewnienie, że (prezydent Rosji Władimir) Putin poniesie porażkę i zwrócił uwagę na to, jak ciężko Ukraińcy walczą o swoją wolność. Potwierdził, że Wielka Brytania będzie nadal udzielać dodatkowej pomocy wojskowej, aby zapewnić Ukraińcom sprzęt, którego potrzebują do obrony" - napisano w wydanym komunikacie.


Poinformowano, że obaj politycy rozmawiali także o postępach prowadzonych przez ONZ działań mających na celu ewakuację Mariupola oraz o losie tamtejszych rannych, a Johnson zaoferował dalsze wsparcie ekonomiczne i humanitarne ze strony Wielkiej Brytanii.

20:53, 30.04.2022

Wielka Brytania będzie nadal udzielać Ukrainie pomocy wojskowej, gospodarczej oraz humanitarnej - zapewnił w sobotę premier Boris Johnson w rozmowie telefonicznej z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4byyfm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d4byyfm
Więcej tematów