Wojna w IzraeluWojna w Izraelu. Erdogan oskarża Zachód

Wojna w Izraelu. Erdogan oskarża Zachód

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan
Źródło zdjęć: © GETTY | Anadolu Agency
Tomasz Waleński

13.10.2023 12:35

Zdaniem prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana Zachód jest odpowiedzialny za zbrodnie wojenne popełniane przez Izrael na Palestyńczykach w Strefie Gazy. Jednocześnie turecki parlament wzywa do utworzenia niepodległej Palestyny.

Erdogan zarzucił państwom zachodnim, przede wszystkim USA, podgrzewanie konfliktu Izraela z palestyńskim Hamasem. Przypomniał, że Izrael, w odpowiedzi na sobotni atak tej organizacji terrorystycznej, odciął zamieszkiwanej przez ponad 2 mln osób Strefie Gazy dostęp do wody, prądu i paliwa.

Wskutek walk zginęło dotąd ponad 2,7 tys. osób, w tym ponad 1,4 tys. Palestyńczyków i ponad 1,3 tys. Izraelczyków.

W środę, krytykując odpowiedź Izraela na sobotni atak, Erdogan zaznaczył, że "Izrael nie powinien zapominać, że jeśli będzie zachowywać się bardziej jak organizacja, niż państwo, to ostatecznie zostanie właśnie tak potraktowany".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Turecki parlament wzywa do utworzenia niepodległej Palestyny

Podczas czwartkowego posiedzenia tureckiego parlamentu sześć wchodzących w jego skład partii - zarówno tworzących większość rządzącą, jak i opozycję - wezwało we wspólnym oświadczeniu do "utworzenia niepodległej Palestyny z Jerozolimą, jako jej stolicą", co miałoby być jedynym rozwiązaniem zapewniającym zakończenie wieloletniego konfliktu pomiędzy Izraelem a Palestyńczykami.

"Straty cywilne w konflikcie w Palestynie i Izraelu, atakowanie infrastruktury cywilnej oraz niezdolność ludności cywilnej do zaspokojenia nawet najbardziej podstawowych potrzeb ranią nasze sumienie. Potencjał rozprzestrzenienia się kryzysu na inne miejsca poważnie zagraża bezpieczeństwu i stabilności w regionie" - stwierdzono w oświadczeniu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także