Trwa ładowanie...
drq44h8

Wojna śledziowa między UE a Polską

Śledź unijny czy polski
Spór o długość śledzia może opóźnić negocjacje członkowskie Polski z UE na temat rybołówstwa do końca 2001 r. - wynika z projektu stanowiska negocjacyjnego UE, które Komisja Europejska przedstawiła w piątek państwom Unii.

drq44h8
drq44h8

Wojna toczy się o dwa centymetry. Polska domaga się uznania śledzi o minimalnej długości 16-18 cm. Bruksela obstaje twardo przy 20 cm. Na razie Polska poszła na ustępstwa w szprotkach. Początkowo upierała się przy 8 cm, a obecnie zgadza się na 10 cm. Nie długość, lecz waga jest ważna w Brukseli. Rozporządzenie o standardach rynkowych na ryby wyznacza minimalną liczbę 32 śledzi na 1 kilogram, i 27 śledzi w przypadku ryb poławianych na południe od szerokości geograficznej 59 st. 30 min. W zasadzie odpowiada to 20-centymetrowej długości ryby.

Polska - żądając uznania rozmiaru śledzia na poziomie 16-18 cm. - wyjaśnia, że odpowiada to ok. 40 sztukom na kilogram. Ale jej postulat dotyczy nie liczby sztuk w kilogramie, a długości ryb. Unia podejrzewa także, że Polscy negocjatorzy celowo wymyślili nowy gatunek ryb - szprot bałtycki - dotychczas nieznany ichtiologom. Podobnie jak w przypadku śledzi, kryje się za tym chęć objęcia takich ryb kosztownymi mechanizmami interwencji rynkowej Unii Europejskiej. (and)

drq44h8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drq44h8
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj