Trwa ładowanie...
d3pz8pv

Wojewoda zmienił nazwę ulicy na Lecha Kaczyńskiego. Po jednym dniu wróciła stara nazwa

Decyzją wojewody kujawsko-pomorskiego jedna z bydgoskich ulic, w ramach dekomunizacji, zmieniła nazwę na Aleje Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Radni PO i SLD przekonywali, że nazwy nie chcą mieszkańcy miasta i cofnęli decyzję wojewody.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Według radnego PO wielu mieszkańców uważa, że Lech Kaczyński nie zasłużył na nazwę ulicy w Bydgoszczy
Według radnego PO wielu mieszkańców uważa, że Lech Kaczyński nie zasłużył na nazwę ulicy w Bydgoszczy (Agencja Gazeta, Fot: Filip Klim)
d3pz8pv

Decyzja wojewody kujawsko-pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza weszła w życie o północy 28 grudnia. Jak informuje serwis pomorska.pl, bydgoscy radni już zdążyli zmienić jego postanowienie.

Radni zdecydowali, że ulicy przywrócą starą nazwę, czyli Planu 6-letniego. Zmianę poparło 15 radnych, 13 było przeciw.

- Rozumiem gdyby to była ulica imienia jakiegoś zbrodniarza komunistycznego. Ale tak nie jest, ta nazwa jest po prostu historyczna. Podobnie będziemy walczyć przeciwko zmianie nazwy ulicy Przodowników Pracy. Nie można pozwolić, żeby dekomunizacja przekroczyła granice absurdu, a to się właśnie dzieje – mówił w czwartek Wirtualnej Polsce radny Jakub Mendry (SLD).
Mateusz Zwolak z PO dodawał, że wielu mieszkańców uważa, że Lech Kaczyński nie zasłużył na nazwę ulicy w Bydgoszczy.

d3pz8pv

Zobacz też: Złośliwości w programie WP. Poszło o ulicę Lecha Kaczyńskiego

Do zmiany nazwy doszło na mocy tzw. ustawy dekomunizacyjnej, która nakazała zmiany nazw ulic, które upamiętniają osoby, organizacje, wydarzenia lub daty symbolizujące komunizm lub inny ustrój totalitarny. Jeśli nie zrobiły tego gminy to ich kompetencje przejęli wojewodowie. Tak też stało się w tym przypadku.

d3pz8pv

Podziel się opinią

Share

d3pz8pv

d3pz8pv
Więcej tematów