Trwa ładowanie...
Koronawirus informacje
Koronawirus mapa
Polska
Świat
Społeczeństwo
Polityka
Edukacja
Tylko w WP
Innowacje
#DzieńdobryWP
Śląsk
Kraków
Wideo
Najnowsze

Wojciech Saługa marszałkiem sejmiku śląskiego

Nowym marszałkiem Sejmiku Województwa Śląskiego został Wojciech Saługa, poseł Platformy Obywatelskiej. Zastąpi on odchodzącego ze stanowiska Mirosława Sekułę.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie

W czasie pierwszej sesji sejmiku V kadencji zostały wybrane nowe władze województwa. Przewodniczącym sejmiku został Grzegorz Wolnik (Platforma Obywatelska), a jego zastępcami zostali Bożena Borys-Szopa (Prawo i Sprawiedliwość), Henryk Mercik (Ruch Autonomii Śląska) i Stanisław Gmitruk (Polskie Stronnictwo Ludowe).

Natomiast nowym marszałkiem województwa śląskiego został wybrany Wojciech Saługa. Na posła PO w głosowaniu tajnym oddało głos 25 radnych, jego przeciwnik Piotr Czarnynoga (PiS) otrzymał 19 głosów. Następca Mirosława Sekuły chce kontynuować jego działania.

- Zobowiązuję się do szerokiej współpracy, jest wiele rzeczy do zrobienia i wielu z nich powinniśmy się podjąć wspólnie. Naszym priorytetem jest poprawa komfortu życia mieszkańców, na którą składają się i wielkie projekty i małe rzeczy. Mamy dużą pulę unijnych środków do wydania i mam nadzieję, że ponownie będziemy liderem w ich skutecznym wykorzystywaniu – mówił Saługa tuż po wyborze.

Jeszcze przed rozpoczęciem sesji zawiązała się koalicja pomiędzy PO (17 mandatów), PSL (5 mandatów) i SLD (3 mandaty). Liderzy regionalnych struktur tych ugrupowań podpisali czteroletnią umowę koalicyjną. W opozycji znalazł się PiS (16 mandatów) oraz RAŚ (4 mandaty).

Podziel się opinią

Share
Slot
Więcej tematów