Dekada Gierka
Wkład ministra w zmianę władzy został szybko doceniony. W 1971 roku Jaruzelski zostaje członkiem Biura Politycznego Komitetu Centralnego PZPR. Do końca dekady nie musi już podejmować tak trudnych decyzji, jak w grudniu 1970 r. Rządy Gierka doprowadziły jednak do kryzysu gospodarczego, który spowodował kolejne protesty społeczne. W sierpniu 1980 roku rozpoczyna się strajk w Stoczni Gdańskiej, a "Solidarność" zyskuje poparcie milionów Polaków. Władze PRL są bezradne.
Sytuacja wywołuje zaniepokojenie Moskwy. ZSRR nalega na twardą rozprawę z opozycją, domaga się wprowadzenia stanu wojennego. Grozi interwencją wojskową w Polsce.
Jak twierdził mjr Wasilij Mitrochin, archiwista I Zarządu Głównego KGB (zajmującego się wywiadem zagranicznym), który w 1992 roku uciekł do Wielkiej Brytanii, Związek Radziecki nie miał zamiaru wysyłać wojska do walki z polską opozycją. Prowadzono jednocześnie akcję dezinformacyjną, której celem było wywołanie przekonania, że wojska ZSRR prowadzą przygotowania do akcji zbrojnej w Polsce.
Na zdjęciu: Wojciech Jaruzelski przejeżdża ulicą Marszałkowską na defiladzie z okazji 30-lecia PRL. 22 lipca 1974 r.