Woda w Zbiorniku Kachowskim wciąż opada i odsłania ludzkie szczątki
"Na dnie Zbiornika Kachowskiego odkryto ludzkie szczątki z czasów II wojny światowej" - poinformowały ukraińskie media. W sieci pojawiły się nagrania, na których widać kilka czaszek. Na jednej z nich wciąż jest wojskowy hełm. Władze apelują, by unikać terenów, które odsłoniła woda.
Jak podaje ukraiński kanał TSN, woda w niektórych miejscach cofnęła się znacząco i odsłoniła leżące na dnie ludzkie szczątki, ale także mnóstwo amunicji.
Szczątki na dnie zbiornika
"Apeluje się, aby nie wychodzić na spacery po dnie, które stało się suchym lądem. W pobliżu wsi Pokrowskie odsłonięto fundamenty starego kościoła, a obok niego stary cmentarz" - pisze TSN.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kanał Moscow Calling opatrzył nagranie podpisem: "Szczątki żołnierzy Wielkiej Wojny Ojczyźnianej na dnie spłyconego zbiornika Kachowka. Jedna bezlitosna masakra zostaje zastąpiona inną, ludzkość nigdy nie zmądrzeje...".
Woda wciąż opada
Poziom wody w Zbiorniku Kachowskim nadal spada po wysadzeniu przez Rosjan zapory w Nowej Kachowce - informuje operator ukraińskich elektrowni wodnych Ukrhidroenerho. Tempo odpływu wody spada, ale sytuacja jest trudna do prognozowania - wskazuje koncern.
Według stanu na godz. 8 rano czasu lokalnego 11 czerwca (godz. 7 rano w Polsce) w rejonie Nikopola poziom wody wynosi 9,3 metra. Oznacza to, że w ciągu doby spadł o ponad metr, a od wysadzenia zapory - o ponad 7 metrów.
Średni wskaźnik odpływu wody wynosi 4-5 cm na godzinę. Ukrhidroenerho wyjaśnia, że napór wody zmniejsza się. "Niemniej, sytuacja jest trudna do prognozowania i wymaga dalszej kontroli" - wskazuje koncern w komunikacie w serwisie Telegram.
Dzień wcześniej, w sobotę po południu, wskaźnik odpływu wody wynosił 5-6 cm na godzinę i operator przewidywał wówczas, że taka dynamika będzie utrzymywać się jeszcze przez około tydzień.
Władze Ukrainy poinformowały o wysadzeniu przez Rosjan zapory w Nowej Kachowce we wtorek. Zapora tworzy rozciągający się na 240 km Zbiornik Kachowski. Zlokalizowana na zaporze hydroelektrownia została całkowicie zniszczona. Woda zalała dziesiątki miejscowości, wywołując katastrofę humanitarną i ekologiczną.