Trwa ładowanie...

Z frontu na wakacje. Rosjanie już nie wrócili do walki [RELACJA NA ŻYWO]

Wojna w Ukrainie trwa. Poniedziałek to 474. dzień inwazji. Odnotowano dezercję ok. 25 rosyjskich najeźdźców. Nie wrócili na front z wakacji obiecanych przez rosyjskie dowództwo wojskowe. Taką informację podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Rosyjscy dezerterzy nie wrócili do Mariupola i Nowoazowska. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Grupa Rosjan nie wróciła na frontGrupa Rosjan nie wróciła na frontŹródło: PAP
d3fi0ea
d3fi0ea
  • Myśliwce biorące udział w misji NATO Air Policing wykonały w zeszłym tygodniu rekordową liczbę 15 lotów w celu zidentyfikowania i eskortowania rosyjskich samolotów naruszających zasady ruchu lotniczego w międzynarodowej przestrzeni powietrznej. Litewski resort obrony poinformował w poniedziałek, że jest to największa tygodniowa liczba przechwyconych samolotów w ciągu ostatniego roku nad Morzem Bałtyckim i jest to związane z prowadzonymi obecnie na szeroką skalę ćwiczeniami NATO.
  • Rosyjskie wojska inżynieryjne od kilku dni zakładają ładunki wybuchowe na terenie zakładów chemicznych "Krymski Tytan" w Armiańsku na północy Krymu. Ich wysadzenie może wywołać kolejną katastrofę ekologiczną – alarmuje ukraiński wywiad wojskowy (HUR), wskazując, że w urządzeniach fabryki znajduje się około 200 ton amoniaku.
Trwa łączenie
21:05, 12.06.2023

12 czerwca Rosjanie uderzyli na region północny. Tym razem miasto Kostiantynówka znalazło się pod celownikiem wojsk rosyjskich, które prawdopodobnie ostrzelali z artylerii lufowej.

49-letni mężczyzna, który kosił trawę, zginął na boisku piłkarskim jednego z lokalnych parków - podała Doniecka Prokuratura Okręgowa.

21:00, 12.06.2023

W ciągu tygodnia ukraińskie siły zbrojne wyzwoliły spod rosyjskiej okupacji siedem miejscowości i przejęły kontrolę nad 90 km kw terytorium - poinformowała w poniedziałek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

21:00, 12.06.2023

Sztab poinformował również, że Rosjanie koncentrują wysiłki nie tylko na obronie pozycji w obwodzie zaporoskim, lecz kontynuują też ataki w obwodzie donieckim, skupiając tam swoje wysiłki na kierunkach łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjińskim. W ciągu ostatniej doby doszło do 23 potyczek - czytamy w komunikacie.

20:50, 12.06.2023

Natomiast Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w poniedziałek po południu, że ukraińskie lotnictwo przeprowadziło w ciągu ostatniej doby osiem nalotów na obszary, na których koncentrowały się siły Rosjan. Zestrzelono m.in. śmigłowiec Ka-52 Aligator (w kodzie NATO Hokum B) i taktyczny bezzałogowy samolot Orlan-10.

20:43, 12.06.2023

Uderzenia zostały przeprowadzone przez 44. Brygadę Artylerii przy wsparciu jednostki rozpoznawczej 65. Brygady Zmechanizowanej - napisał portal. W komunikacie dodano też, że Rosjanie prowadzą na tym odcinku frontu aktywną obronę, starając się powstrzymać natarcie ukraińskich jednostek.

20:41, 12.06.2023

W pobliżu okupowanej wsi Robotyne w obwodzie zaporoskim Siły Zbrojne Ukrainy zaatakowały oddział rosyjskich czołgów; co najmniej jeden pojazd został zniszczony - podał w poniedziałek portal mil.in.ua.

20:35, 12.06.2023

Ukraina już dziś należy do zachodniej architektury bezpieczeństwa. Musimy wspierać ją w każdym wymiarze, którego potrzebuje - wojskowym, politycznym, humanitarnym – mówił w poniedziałek w Łodzi szef MSZ Zbigniew Rau. Dodał, że obecne partnerstwo naszych państw może być fundamentem strategicznej współpracy.

20:35, 12.06.2023

- Sprawimy, że Rosja nie tylko nie będzie zwycięzcą tego smutnego przedsięwzięcia, lecz również nie będzie w stanie go powtórzyć - dodał prezydent Francji.

20:31, 12.06.2023

- Ukraina broni się ze wzorową odwagą jednocześnie stawiając czoła ogromnym wyzwaniom, jak to smutnie nam przypomniało w ubiegłym tygodniu zniszczenie tamy w Nowej Kachowce. Dlatego nasze niezachwiane wsparcie dla Ukrainy musi być kontynuowane, niezależnie od tego, czy będzie to wsparcie polityczne, wojskowe, gospodarcze, humanitarne lub dotyczące odbudowy kraju - podkreślił Macron.

20:27, 12.06.2023

Nasze niezachwiane wsparcie dla Ukrainy musi być kontynuowane, niezależnie od tego, czy będzie to wsparcie polityczne, wojskowe, gospodarcze, humanitarne lub dotyczące odbudowy kraju - oświadczył w poniedziałek w Paryżu prezydent Francji Emmanuel Macron.

20:27, 12.06.2023

Na wniosek szefa litewskiego MSZ Prokuratora Generalna Litwy w poniedziałek wszczęła postępowanie przygotowawcze w sprawie możliwego przestępczego przesiedlania ukraińskich dzieci na Białoruś.

20:27, 12.06.2023

Według oświadczenia MSZ podczas spotkania z Khanem litewski minister rozmawiał o międzynarodowych procesach mających na celu zapewnienie pełnej odpowiedzialności nie tylko Rosji, ale także Białorusinów uczestniczących w zbrodniach wojennych i przeciwko ludzkości popełnianych podczas agresji na Ukrainę.

20:27, 12.06.2023

Białoruski opozycjonista Paweł Łatuszka poinformował podczas konferencji, że „opozycja gromadzi dowody, które pozwolą postawić Łukaszenkę w stan oskarżenia”.

20:21, 12.06.2023

Białoruska opozycja zebrała informacje o możliwej deportacji ponad 2 tys. ukraińskich dzieci, głównie sierot, z terytoriów Ukrainy tymczasowo okupowanych przez Rosję do obozów na Białorusi. Informacja ta została przedstawiona podczas poniedziałkowej międzynarodowej konferencji w Wilnie nt. odpowiedzialności reżimu Łukaszenki za zbrodnie przeciwko ludzkości.

20:17, 12.06.2023

Szef litewskiego MSZ Gabrielius Landsbergis przekazał w poniedziałek prokuratorowi Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze Karimowi Khan dane dotyczące przestępczego przesiedlenia ukraińskich dzieci na Białoruś. Prokuratora Generalna Litwy w poniedziałek wszczęła postępowanie przygotowawcze w tej sprawie.

20:16, 12.06.2023

Miejscowi mieszkańcy są przesiedlani na okupowany Krym i do kraju krasnodarskiego na południu Rosji. 

20:16, 12.06.2023

"W zatopionej Hołej Prystani w obwodzie chersońskim rosyjscy okupanci pozwalają na ewakuację obywatelom Ukrainy tylko po otrzymaniu łapówki" - pisze w wieczornym komunikacie sztab. Siły okupacyjne niszczą jednocześnie paszporty, akty urodzenia i inne dokumnety wydane na Ukrainie.

20:11, 12.06.2023

Rosyjskie siły okupacyjne żądają łapówek od osób chcących ewakuować się z zalanej i kontrolowanej przez nich miejscowości Hoła Prystań w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - informuje w poniedziałek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

20:11, 12.06.2023

Odnotowano dezercję ok. 25 rosyjskich najeźdźców. Nie wrócili na front z wakacji obiecanych przez rosyjskie dowództwo wojskowe. Taką informację podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Rosyjscy dezerterzy nie wrócili do Mariupola i Nowoazowska. 

20:04, 12.06.2023
pilne

- Chcemy, by armii ukraińskiej udało się osgiągnąć zwycięstwo. Tym zwycięstwem powinno być odzyskanie terytoriów - mówił prezydent Duda.

20:02, 12.06.2023
pilne

- Dla bezpieczeństwa Europy, przyszłości UE, fundamentalne znaczenie ma to, by rosyjski imperializm został zgaszony. By Rosja nie miała możliwości zaatakowania innego państwa oraz poszerzania strefy wpływów kosztem życia ludzkiego i suwerenności innych państw - mówił prezydent Andrzej Duda w Paryżu.

20:01, 12.06.2023
pilne

- Nie tylko wszyscy jesteśmy członkami Unii Europejskiej oraz NATO, ale stoimy przy Ukrainie z jedną świadomością: Rosja nie może wygrać tej wojny. Nie tylko ze względu na Ukrainę - mówił prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem po spotkaniu Trójkąta Weimarskiego.

19:58, 12.06.2023

Według portalu Unian prześladowanie ukraińskiego podziemia i proukraińskich mieszkańców Krymu nasiliło się po inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę. 


W ostatnich dniach "polowanie" na osoby lojalne wobec władz w Kijowie zaostrzyło się po tym, jak rosyjska armia wysadziła tamę w Nowej Kachowce na Dnieprze, przez co półwysep został całkowicie pozbawiony wody. 


Jednocześnie sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow powiedział, że dostawy wody na półwysep zostaną wznowione dopiero, gdy całkowicie wróci on pod kontrolę Ukrainę. 

19:56, 12.06.2023

Centrum Sprzeciwu Narodowego wezwało mieszkańców tymczasowo okupowanych terytoriów do zachowania czujności i wyczyszczenia historii przeglądarki oraz wypisania się z subskrypcji niektórych ukraińskich profili w komunikatorach przed wyjściem z domu. 


Przypomniano, że na portalu znajdują się instrukcje dotyczące prawidłowego usuwania informacji z telefonu i podkreślono, by do przesyłania informacji do ukraińskich sił zbrojnych lepiej używać innego numeru - nie tego, z którego korzysta się na co dzień.

19:47, 12.06.2023

Według portalu władze okupacyjne wzmocniły środki bezpieczeństwa w punktach wjazdowych na nielegalnie - zdaniem Ukraińców - wybudowany most kerczeński. 


Odnotowano dokładniejszą kontrolę dokumentów - zarówno osobistych, jak też dotyczących środków transportu. Sprawdzane są telefony osób zatrzymywanych do kontroli - Rosjanie sprawdzają historię przeglądarki i subskrypcje w komunikatorach takich jak Telegram czy Viber. Okupanci są również zainteresowani tym, czy na telefonie jest zainstalowany protokół VPN, pozwalający ominąć blokadę nakładaną na zabronione przez Rosjan ukraińskie strony internetowe - napisał portal.

19:31, 12.06.2023

W związku ze wzmożoną aktywnością ukraińskiego podziemia na okupowanym półwyspie rosyjscy okupanci nasilają "polowanie" na partyzantów - poinformował w poniedziałek portal Centrum Sprzeciwu Narodowego, prowadzony przez ukraińską armię.

18:33, 12.06.2023

Wolontariusze z Kijowa utworzyli przytułek dla zwierząt z terenów objętych powodzią spowodowaną wysadzeniem tamy w Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy. Nazwa instytucji - Patron Pet Centre - została wzięta od imienia słynnego saperskiego psa Patrona - poinformował w poniedziałek portal Ukrinform.

Źródło: PAP, Ukrinform, Unian, RBK-Ukraina, Ukraińska Pravda

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3fi0ea
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3fi0ea
Więcej tematów