Trwa ładowanie...
d3bamwm

Wniosek o aresztowanie Stefana Michnika jest w Szwecji

Wojskowy Sąd Okręgowy przekazał do Szwecji wniosek o aresztowanie stalinowskiego sędziego Stefana Michnika. Dokumenty zostały przetłumaczone na język szwedzki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Stefan Michnik w latach 50. ub. w.
Stefan Michnik w latach 50. ub. w. (East News, Fot: LASKI DIFFUSION)
d3bamwm

Jak podaje "Rzeczpospolita", dokumenty zostały skierowane do sądu w Szwecji 4 grudnia 2018 r. Przekazanie wniosku stronie szwedzkiej potwierdził dziennikowi Robert Janicki, rzecznik prasowy pionu śledczego Instytutu Pamięci Narodowej.

Wobec Stefana Michnika, podejrzanego o zbrodnie przeciwko ludzkości, Wojskowy Sąd Okręgowy wydał Europejski Nakaz Aresztowania już 26 października. Z kolei w połowie sierpnia Wojskowy Sąd Garnizonowy - także na wniosek prokuratorów z IPN - zdecydował o aresztowaniu Michnika na trzy miesiące od momentu zatrzymania.

Śledczy uważają, że Stefan Michnik w latach 1952-53 roku w Warszawie popełnił 30 przestępstw, które stanowią zbrodnie komunistyczne i wyczerpują znamiona zbrodni przeciwko ludzkości.

d3bamwm

Stalinowskiemu sędziemu, który ma obecnie 89 lat, grozi nawet dożywocie. Zdaniem komentatorów szanse na to, że Szwedzi go wydadzą, są jednak znikome.

To już druga próba postawienia Michnika przed polskim sądem. W 2010 r. sąd w Uppsali odmówił ekstradycji twierdząc, że stawiane mu zarzuty przedawniły się.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Debata WP na 100-lecie niepodległości

d3bamwm

Podziel się opinią

Share

d3bamwm

d3bamwm
Więcej tematów