Włoskie "obozy pracy" - w sierpniu spotkanie polskiego i włoskiego prokuratora
Polski i włoski prokurator prowadzący śledztwo w sprawie zmuszania Polaków do niewolniczej pracy we Włoszech spotkają się w pierwszych dniach sierpnia w Hadze - poinformowała rzeczniczka Prokuratury
Okręgowej w Krakowie Bogusława Marcinkowska.
Spotkanie to będzie miało na celu ułatwienie i przyspieszenie procedur związanych z przepływem informacji oraz dokumentów w tej sprawie pomiędzy polską i włoską prokuraturą - wyjaśniła Marcinkowska.
Dodała, że do spotkania prokuratorów z Krakowa i włoskiego Bari dojdzie w haskiej siedzibie organizacji Eurojust (Europejski Urząd na rzecz Poszerzania Współpracy Sądowniczej), która zajmuje się koordynacją współpracy prokuratorskiej i sądowniczej między państwami Unii Europejskiej.
Śledztwo w sprawie zmuszania Polaków do niewolniczej pracy we Włoszech prowadzą prokuratura krakowska i prokuratura w Bari. W sumie w obu krajach zatrzymano do tej pory 37 osób. Większość z zatrzymanych w Polsce około 20 osób została aresztowana na trzy miesiące. Są to głównie ludzie, którzy werbowali chętnych do pracy we Włoszech i odpowiadali za ich transport.
113 Polaków pracujących na plantacjach we Włoszech zostało uwolnionych przed tygodniem w okolicach Bari i Foggi. Według szacunków policji, ofiarami niewolniczej pracy może być nawet ponad 1000 Polaków.
Polacy pracowali na włoskich plantacjach po 15 godzin na dobę, zarabiając od 2 do 5 euro za godzinę, ale część musieli oddawać jako haracz. Dostawali tylko chleb i wodę, spali na gołej ziemi w ruinach budynków gospodarczych lub namiotach. Nie mieli dostępu do bieżącej wody. Z ustaleń prokuratury wynika, że przestępczy proceder trwał od 2002 roku.