WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Włoski dyplomata będzie nowym Wysokim Komisarzem NZ ds. Uchodźców

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun mianował włoskiego dyplomatę Filippo Grandiego nowym szefem ONZ-owskiej agencji do spraw uchodźców, o które to stanowisko ubiegała się również socjaldemokratyczna była premier Danii Helle Thorning-Schmidt.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Włoski dyplomata będzie nowym Wysokim Komisarzem NZ ds. Uchodźców
(PAP/EPA, Fot: MARTIAL TREZZIN)
WP

Grandi ma za sobą wieloletnią pracę w Urzędzie Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do Spraw Uchodźców (UNHCR), którym będzie teraz kierował. W latach 2010-14 stał na czele Agendy Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Wschodzie (UNRWA). Szefostwo UNHCR przejmie po Portugalczyku Antonio Guterresie, który przestanie pełnić tę funkcję wraz z końcem bieżącego roku - poinformowało w komunikacie biuro prasowe ONZ.

Nominację Grandiego musi jeszcze zatwierdzić złożone z przedstawicieli 193 państw Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych, ale według dyplomatów nie będzie z tym żadnych problemów.

Jak zaznacza Reuters, rozczaruje to zapewne Thorning-Schmidt, która w czerwcu opuściła zajmowany przez cztery lata fotel premiera Danii i zaraz potem podjęła starania o szefostwo UNHCR. Według zastrzegających sobie anonimowość dyplomatów i funkcjonariuszy ONZ, Ban Ki Muna zniechęciła do jej osoby restrykcyjna duńska polityka imigracyjna.

WP

- Nie chce on (sekretarz generalny) być uważany za popierającego ten rodzaj polityki, jaki forsują Dania i inne kraje europejskie. Jest zdecydowanym zwolennikiem bardziej przyjaznej uchodźcom polityki (niemieckiej kanclerz Angeli) Merkel - powiedział Reuterowi zachodni dyplomata jeszcze przed ogłoszeniem nominacji Grandiego.

Polub WP Wiadomości
WP
WP