ŚwiatWłochy. Mieszkańcy Neapolu zaniepokojeni. Traktują to jako zapowiedź nieszczęścia

Włochy. Mieszkańcy Neapolu zaniepokojeni. Traktują to jako zapowiedź nieszczęścia

W środę wierni z Neapolu cały dzień modlili się i nerwowo zerkali na relikwiarz. Zamknięto w nim ampułkę, w której rzekomo ma znajdować się krew św. Januarego. Czekali na cud, który się nie wydarzył.

Włochy. Mieszkańcy Neapolu zaniepokojeni. Traktują to jako zapowiedź nieszczęścia
Włochy. Mieszkańcy Neapolu zaniepokojeni. Traktują to jako zapowiedź nieszczęścia
Źródło zdjęć: © PAP, EPA, CIRO FUSCO
Violetta Baran

Św. January jest patronem Neapolu i jest tam żarliwie czczony. Główne obchody ku jego czci odbywają się 19 września, w rocznicę męczeńskiej śmierci w 305 roku. Dodatkowo, w związku z wyjątkowymi wydarzeniami, organizowane są też 16 grudnia.

Wówczas do relikwiarza w katedrze w Neapolu trafia ampułka, w której rzekomo znajduje się krew św. Januarego. Wierni modlą się i czekają na cud. Na czym on polega? Skrzepnięta w ampułce krew zmienia postać na płynną.

W środę, ku rozczarowaniu wiernych, do cudu nie doszło. Wierni odczytali to za zły znak - zapowiedź nieszczęścia. Taka sytuacja miała mieć miejsce m.in. w 1944 roku, kiedy doszło do wybuchu Wezuwiusza.

Mieszkańców Neapolu nie uspokaja fakt, że w przeszłości wielokrotnie do cudu św. Januarego nie dochodziło, a mimo to żadne nieszczęście się nie wydarzyło. Ostatnio taka sytuacja miała miejsce m.in. w 2016 roku.

Cud nie jest oficjalnie uznawany przez Kościół katolicki, ale jest bardzo uroczyście celebrowany w Neapolu, którego święty January jest - żarliwie tam czczonym - patronem. Od wielu lat cud starają się także wyjaśnić naukowcy. Jest to jednak trudne, bowiem Kościół nie zgadza się na zbadanie zawartości ampułki.

W 1991 roku naukowcy z włoskiego Uniwersytetu w Pawii argumentowali, że substancja w fiolce prawdopodobnie podlega znanemu zjawisku tak zwanej tiksotropii. To przechodzenie gęstego żelu w ciecz pod wpływem potrząsania czy mieszania. Sami wyprodukowali dwie takie substancje - jedną z wnętrzności zwierzęcych jelit z domieszką tlenku żelaza.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (553)