Trwa ładowanie...
11-10-2014 17:50

Władze Macedonii: przyczyną śmierci Brytyjczyka nie była Ebola

Służby medyczne Macedonii wykluczyły Ebolę jako przyczynę śmierci Brytyjczyka, który kilka dni wcześniej zgłosił się do szpitala z objawami typowymi dla zarażenia tym wirusem. Epidemia Eboli w zachodniej Afryce zabiła dotychczas ponad 4 tysiące osób.

Władze Macedonii: przyczyną śmierci Brytyjczyka nie była EbolaŹródło: PAP/EPA, fot: Georgi Licovski
d6tm9ov
d6tm9ov

- Właśnie otrzymaliśmy wyniki testów z laboratorium w Hamburgu. Dały wynik negatywny pod kątem obecności Eboli, co znaczy, że zmarły pacjent nie był zarażony tym wirusem - oświadczyła Jovanka Kostovska z komisji ds. chorób zakaźnych macedońskiego resortu.

- Przyczyna śmierci nie została jeszcze ustalona, zostanie wykonana autopsja - dodała.

Władze nakazały w czwartek ogrodzenie hotelu w Skopje, w którym zatrzymał się Brytyjczyk, oraz objęcie kwarantanną 35 osób. Mężczyzna kilka godzin wcześniej zjawił się w szpitalu z symptomami typowymi dla zarażenia Ebolą - miał gorączkę i wewnętrzne krwotoki, wymiotował.

Agencja Reutera podaje, powołując się na proszącego o anonimowość przedstawiciela macedońskich służb medycznych, że wiele wskazuje na to, że Brytyjczyk przed wizytą w szpitalu spożył znaczne ilości alkoholu, co mogło być przyczyną jego śmierci.

d6tm9ov

Potwierdzenie takiej hipotezy pokazałoby tylko, z jakimi trudnościami i paniką muszą się mierzyć służby medyczne i rządy państw w Europie w obliczu zagrożenia epidemią na tym kontynencie - zauważa Reuters.

Pierwszą w trakcie obecnej epidemii osobą, która zaraziła się Ebolą poza Afryką, jest hiszpańska pielęgniarka. Opiekowała się dwoma księżmi, którzy zachorowali podczas pobytu w Afryce. Jej stan poprawił się w piątek wieczorem po podaniu eksperymentalnego leku.

Według najnowszych, ogłoszonych w piątek danych WHO od wybuchu epidemii w marcu w krajach Afryki Zachodniej wirusem zaraziło się prawie 8,4 tys. osób, a ponad 4 tys. zmarło. Obecnie liczba przypadków Eboli podwaja się co dwa-trzy tygodnie.

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun wezwał do 20-krotnego zwiększenia nakładów na walkę z wirusem. ONZ szacuje, że powstrzymanie epidemii będzie kosztować blisko 1 mld dol.

Eksperci z krajów UE rozważą w przyszłym tygodniu, czy na europejskich lotniskach trzeba wprowadzić zaostrzone kontrole z powodu epidemii Eboli.

d6tm9ov
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6tm9ov
Więcej tematów