Trwa ładowanie...
d28w8rn

Władze Białorusi wyrzucają polskich księży

Białoruskie władze nie przedłużyły trzem polskim księżom katolickim zgody na pracę w parafiach diecezji grodzieńskiej - podały białoruskie niezależne portale internetowe.

Share
d28w8rn

Księża Jan Bronowski, Jan Skonieczny i Andrzej Krawczyk będą musieli zaprzestać swej działalności duszpasterskiej na Białorusi od 1 stycznia 2009 roku.

Marina Cwilik z biura pełnomocnika białoruskiego rządu ds. religii i narodowości tłumaczyła, że księża "nie władają językami państwowymi obowiązującymi w Republice Białoruś".

Według proboszcza grodzieńskiej parafii Najświętszej Marii Panny Ostrobramskiej, księdza Aleksandra Szemeta, państwo nie powinno narzucać Kościołowi języka liturgii. Ks. Szemet zakwestionował też zarzut nieznajomości języków państwowych, stawiany usuwanym księżom.

Wierni uważają, że władzom nie podobało się to, że księża odprawiali msze po polsku.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że do Polski będzie zmuszonych wrócić także kilku duchownych i siostry zakonne z diecezji mińsko-mohylewskiej.

Po raz pierwszy grupowo wyrzucono polskich księży z Białorusi w 2006 roku, gdy do kraju wróciło siedmiu proboszczów z parafii w diecezji grodzieńskiej, gdzie w kościołach dominuje język polski.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d28w8rn

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28w8rn
d28w8rn
Więcej tematów