Trwa ładowanie...

Władimir Putin: siła Rosji w wierności tradycji jedności narodowej

• Prezydent Rosji: siła leży w wierności tradycji, jaką jest jedność narodu
• Putin mówił o głębokim i prawdziwym poczuciu patriotyzmu
•- Mocna jedność pozwoliła położyć kres tragedii zwanej Smutą - powiedział

Władimir Putin: siła Rosji w wierności tradycji jedności narodowejŹródło: AFP, fot: Maxim Shipenkov
doj60o0
doj60o0

Prezydent Władimir Putin powiedział, wręczając na Kremlu odznaczenia państwowe, że siła Rosji leży w wierności tradycji, jaką jest jedność narodu. Putin uhonorował w Dniu Jedności Narodowej kilkoro cudzoziemców, w tym reżysera Emira Kusturicę.

W wystąpieniu Putin nawiązywał głównie do wydarzeń z XVII wieku, które upamiętnia obchodzone 4 listopada święto. - To właśnie głębokie i prawdziwe poczucie patriotyzmu zjednoczyło ponad cztery wieki temu ludzi różnych narodowości i warstw społecznych - powiedział. Wówczas - jak mówił - "sam naród wziął odpowiedzialność za to, by nie dopuścić do zniewolenia kraju".

- Ta mocna jedność pozwoliła położyć kres tragedii zwanej Smutą i wygnać wrogów z ziemi ojczystej, obronić święte prawo do życia zgodnie z własnymi zasadami i tradycjami, zachować unikalną państwowość rosyjską, która już wtedy była jednym z ośrodków cywilizacji światowej - powiedział Putin.

Tradycyjnie w dniu święta, podczas uroczystego przyjęcia na Kremlu, przywódca Rosji wręczył kilkorgu cudzoziemców odznaczenia państwowe za wkład w umacnianie przyjaźni i współpracy z Rosją, a także w rozwój kontaktów naukowych i kulturalnych. Wśród nagrodzonych, prócz Kusturicy, była amerykańska bizneswoman Susan Lehrman, która wspiera uniwersyteckie programy edukacyjne w USA popularyzujące kulturę rosyjską.

doj60o0

Wręczając Lehrman odznaczenie, Putin podkreślił, że programy te pełnią ważną misję, szczególnie istotną w czasie, gdy stosunki rosyjsko-amerykańskie "przechodzą ciężką próbę". - Fakt, że w obu krajach są ludzie, którzy wzajemnie cenią kulturę drugiej strony budzi nadzieję na odnowienie w pełnym wymiarze naszych relacji, w imię interesów naszych narodów - powiedział.

Gospodarz Kremla wręczył również ustanowioną wiosną tego roku nagrodę prezydenta Federacji Rosyjskiej za wkład we wzmacnianie jedności narodu Rosji. Otrzymał ją Magomiedali Magomiedow, działacz polityczny Republiki Dagestanu leżącej na rosyjskim Kaukazie Północnym. Wręczając mu nagrodę Putin zauważył, że Dagestan jest najbardziej zróżnicowanym narodowościowo regionem FR.

Jak informowano wcześniej, celem przyznanej po raz pierwszy nagrody jest uhonorowanie działalności na rzecz "wzmocnienia wspólnoty duchowej wieloetnicznego narodu Federacji Rosyjskiej" i działań na rzecz harmonii pomiędzy różnymi narodowościami zamieszkującymi kraj.

Wcześniej w piątek w ramach obchodów Dnia Jedności Narodowej Putin złożył kwiaty pod pomnikiem kupca Kuźmy Minina i księcia Dymitra Pożarskiego na Placu Czerwonym i odsłonił pomnik św. Włodzimierza w pobliżu Kremla. Odwiedził też, jak co roku, wystawę w moskiewskim Maneżu poświęconą historii Rosji. W tym roku dotyczy ona wydarzeń z lat 1946-2016.

doj60o0

Dzień Jedności Narodowej został ustanowiony w grudniu 2004 roku z inicjatywy Putina; obchody odbyły się po raz pierwszy w 2005 roku. Święto upamiętnia rocznicę wyzwolenia Moskwy spod polskich rządów w 1612 roku siłami pospolitego ruszenia, na którego czele stanęli Minin i Pożarski. Wypędzenie polskiej załogi z Kremla uważa się w Rosji za zakończenie Smuty, czyli zamętu, w jakim na przełomie XVI i XVII stulecia pogrążył się ten kraj. Kryzys gospodarczy, polityczny i dynastyczny doprowadził wówczas do wojny domowej i interwencji z zewnątrz.

Z Moskwy Anna Wróbel

doj60o0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
doj60o0
Więcej tematów