ŚwiatWładimir Putin dąży do współpracy z Polską

Władimir Putin dąży do współpracy z Polską

Władimir Putin podpisał ustawę dotyczącą programu współpracy transgranicznej „Polska-Rosja”.

Władimir Putin dąży do współpracy z Polską
Źródło zdjęć: © Instagram.com

03.10.2018 13:51

Putin chce współpracy z Polską

Władimir Putin podpisał ustawę o ratyfikowaniu umowy o finansowaniu i realizacji programu współpracy transgranicznej „Polska-Rosja” oraz „Rosja-Łotwa” na okres 2014-2020. Wiadomo, że program ma na celu rozwiązanie wspólnych wyzwań obszarów przygranicznych poprzez realizację wspólnych projektów obwodu kaliningradzkiego oraz województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i pomorskiego. Dla Rosji format realizacji współpracy transgranicznej stanowi skuteczne narzędzie rozwiązywania problemów rozwoju gospodarczego i społecznego podmiotów przygranicznych. To również dodatkowe źródło finansowania regionalnych inicjatyw.

Szczegóły umowy z Rosją

Wiadomo, że umowę o finansowaniu i realizacji programu współpracy transgranicznej podpisano 29 grudnia 2017 roku w Warszawie. Całkowity budżet programu wynosi 62 mln euro, a finansowy wkład Rosji to 21 mln euro. Umowa określa wymiary wkładów finansowych stron, warunki zawieszenia płatności i terminy realizacji transakcji finansowych. Podaje również podstawy regulacji podatkowych oraz celnych zgodnie z którymi w danym kraju stosuje się tryb uprzywilejowania. Wstępna ocena propozycji projektów obwodu kaliningradzkiego wskazuje, że finansowy udział Rosji w programie w dużym stopniu przyczyni się do osiągnięcia celów strategii rozwoju społeczno-gospodarczego Północno-Zachodniego Okręgu Federalnego na okres do 2020 roki.

Wkład UE i cele programu

Według danych przekazanych przez Komisję Europejską na realizację obu programów przeznaczono 88 mln euro (z czego na program współpracy polsko-rosyjskiej przypadło ponad 62,2 mln). Wkład UE to 20,6 mln euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz 21 mln z tzw. Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa. Główne cele programu to wsparcie współpracy transgranicznej zarówno w wymiarze gospodarczym, jak i społecznym oraz w kwestii ochrony środowiska. W praktyce oznacza to dbałość o zachowanie kulturowego i historycznego dziedzictwa przygranicznych terenów, zwiększenie współpracy gospodarczej oraz działań w zakresie bezpieczeństwa.

Porozumienia te zostały ratyfikowane przez Dumę Państwową 20 września, a przez Radę Federacji 26 września. Opublikowano je we wtorek na oficjalnym portalu prawnym Federacji Rosyjskiej.

Zobacz także
Komentarze (67)