Wizytówka Mickiewicza w Muzeum w Śmiełowie
Oryginalna wizytówka Adama Mickiewicza wzbogaciła zbiory poznańskiego oddziału Muzeum Narodowego w Śmiełowie (woj. wielkopolskie). Ofiarodawcą biletu wizytowego jest jeden z lokalnych przedsiębiorców, który kupił tę cenną pamiątkę w antykwariacie naukowym w Bydgoszczy za 1500 złotych - poinformował kustosz muzeum Andrzej Kostołowski.
23.11.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Na pochodzącym z 1852 lub 1853 r. bilecie widnieje dobrze zachowany zapis: Adam Mickiewicz, były profesor College de France, bibliotekarz Arsenału.
Kustosz przypomniał, że Mickiewicz posługiwał się dwoma rodzajami wizytówek. Oba teraz znajdują się w muzeum. Dodał, że ta druga pochodzi prawdopodobnie z okresu Wiosny Ludów. Figuruje na niej wypisane gotykiem jedynie imię i nazwisko wieszcza.
Jednym z najnowszych nabytków śmiełowskiego muzeum Mickiewicza są również "Poezje" wydane w 1829 r. w Petersburgu w nakładzie dwóch tysięcy egzemplarzy. To także dar jednej z zaprzyjaźnionych firm - poinformował Kostołowski.
Tomik oprawiony jest w skórzaną okładkę, na której widoczny jest napis "W Pamięć Przyjaźni od Samego Autora", a w środku zamieszczono dedykację "Ignacemu Niestojemskiemu na pamiątkę przyjaźni - Adam Mickiewicz".
Obdarowany tomikiem mieszkał w Petersburgu i współpracował z Polakami. Mickiewicz wyjeżdżając z tego miasta ofiarował swoim przyjaciołom egzemplarze "Poezji".
W zbiorach muzeum są listy poety, jego autografy (m.in. w pamiętniku Eugenii Morawskiej z Luboni), portfel, pudełko czeczotkowe z korzeni brzozy, szachy, naczynia ceramiczne, sztućce oraz kałamarz, którego Mickiewicz używał w Turcji, na krótko przed swą śmiercią. (mk)