PolskaWizyta Verheugena w Polsce

Wizyta Verheugena w Polsce


Leszek Miller, Jarosław Kalinowski oraz Guenter Verheugen (PAP - Jacek Turczyk) Zdaniem komisarza ds. rozszerzenia UE Guenter Verheugena nie uda się Polsce zakończyć wszystkich sześciu rozdziałów negocjacyjnych do końca czerwca. Verheugen uważa, że jeden z opracowywanych rozdziałów wymaga więcej czasu.

Verheugen w czwartek przyjechał do Polski. W czasie jednodniowej wizyty komisarz spotkał się z premierem Leszkiem Millerem, wicepremierem i ministrem rolnictwa Jarosławem Kalinowskim oraz ministrem spraw zagranicznych Włodzimierzem Cimoszewiczem.

Głównym tematem rozmów komisarza z przedstawicielami polskiego rządu była kwestia przystapienia Polski do UE.

W rozmowie z szefem MSZ, Włodzimierzem Cimoszewiczem Guenter Verheugen zaznaczył, że jeden z opracowywanych rozdziałów negocjacyjnych wymaga więcej czasu.

Sam minister Cimoszewicz wyjaśnił, że chodzi tu o rozdział dotyczący konkurencji.

Obraz
© (PAP)

Największe problemy w tej kwestii - zdaniem polityków unijnych - wiążą się z restrukturyzacją hutnictwa, w tym z ograniczeniem produkcji i zatrudnienia oraz z renegocjowaniem umów z przedsiębiorcami ze specjalnych stref ekonomicznych.

Spotkanie z premierem Leszkiem Millerem i ministrem Kalinowskim dotyczyło głównie problemu sprzedaży polskiej ziemi rolnikom indywidualnym z krajów Unii Europejskiej. Jednak ani Guenter Verheugen, ani wiceminister nie chcieli zdradzić szczegółów rozmowy.

Sam komisarz zapowiedział, że wcześniej musi przedstawić je krajom Piętnastki._ Możecie pytać, ale ja i tak nie odpowiem_ - uprzedził dziennikarzy. Powiedział jedynie, że minister Kalinowski miał bardzo konstruktywny udział w tej dyskusji.

Z rozmowy z unijnym komisarzem zadowoleni są członkowie Klubu Parlamentarnego PSL._ Osiągnęliśmy w tej sprawie to, o co nam chodziło. Zostały przyjęte rozwiązania z ustawy przygotowywanej przez ministra rolnictwa_ - powiedział prezes klubu Zbigniew Kuźmiuk.

Zadowolony z rozmów był także premier Leszek Miller. Jego zdaniem porozumienie osiągnięte w trakcie czwartkowych rozmów pozwoli zakończyć negocjacje w dziedzinie sprzedaży ziemi w przewidzianym terminie 22 marca. (PAP/IAR,iza)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)