Wizyta prezydent Węgier. O tym rozmawiali z Dudą
- Impas, w jakim znajdują się nasze kraje i cały demokratyczny świat w związku z rosyjską napaścią na Ukrainę był głównym tematem rozmowy z prezydent Węgier Katalin Novak - powiedział prezydent Andrzej Duda. Wyraził nadzieję, że będzie możliwość wynegocjowania, także razem z władzami węgierskimi, nowego pakietu sankcji wobec Rosji.
17.05.2022 | aktual.: 17.05.2022 17:07
Prezydent Węgier Katalin Novak przebywa we wtorek z roboczą wizytę w Polsce. To pierwsza wizyta zagraniczna nowo wybranej na stanowisko prezydent. Sprawuje swój urząd od 10 maja 2022 roku. Jest pierwszą w historii kobietą na stanowisku prezydenta Węgier. Wcześniej pełniła w węgierskim rządzie m.in. funkcję minister bez teki do spraw rodziny.
- To, że pani prezydent podjęła decyzję, by pierwsze de facto swoje kroki skierować tu, do Polski, do Warszawy, na spotkanie ze mną, jest dla mnie znakiem, że przyjaźń między Polską i Węgrami, między prezydentami Polski i Węgier, będzie kontynuowana - powiedział Duda podczas wspólnej konferencji prasowej z Katalin Novak.
- Mogę powiedzieć śmiało, że jesteśmy z panią prezydent obydwoje ludźmi pochodzącymi ze świata podobnych wartości, podobnych ideałów - dodał Andrzej Duda.
Podkreślił, że jego rozmowa z prezydent Węgier była długa, a najwięcej czasu zajęło omówienie tematów bieżących związanych z "tą najtrudniejszą polityką, najcięższego gatunku".
- To są kwestie związane z pewnym impasem, w jakim dziś znajdują się oba nasze kraje, nasza część Europy, ale ja bym powiedział impasem, w którym dziś się znajduje cały uczciwy i demokratyczny świat - powiedział Duda. Jak zaznaczył, impas ten związany jest z rosyjską napaścią na Ukrainę "i wszystkim tym, co ona spowodowała w świecie, który wydawał się poukładany".
- Nie ukrywam, że w tych aspektach, też z rozmowy z panią prezydent, dla mnie jasno wynika, że sytuacja Polski jest w jakimś sensie politycznie znacznie prostsza niż sytuacja Węgier. Związki Węgier z Rosją, także te związki o charakterze fundamentalnym dla węgierskiej gospodarki, są bardzo silne i bardzo trudne do szybkiej zmiany, co w Polsce jest dziś znacznie prostsze - mówił prezydent.
Duda rozmawiał z prezydent Węgier na temat 6. pakietu sankcji na Rosję
Andrzej Duda podczas konferencji podkreślał wagę dywersyfikację źródeł energii w momencie, kiedy Rosja odcięła dostawy gazu bezpośrednio do Polski. - Okazuje się, że byliśmy w stanie poradzić z tą sytuacją i gaz do Polski jest dostarczany alternatywnymi drogami - wskazywał.
- Niestety Węgrzy dzisiaj takiego komfortu nie mają. Nie mają takiego poziomu bezpieczeństwa energetycznego i możliwości dywersyfikacji dostaw, jakie my, na całe szczęście, zdążyliśmy sobie zapewnić - stwierdził Duda.
- Rozmawiałem z panią prezydent na temat 6. pakietu sankcji, przekonując do tego, że jest on potrzebny w kontekście wojny, którą Rosja rozpoczęła na Ukrainie, co pani prezydent doskonale rozumie - poinformował polski prezydent.
- Mam nadzieję, że będzie możliwość wynegocjowania, także razem z władzami węgierskimi, pakietu sankcji w takiej postaci, żeby mógł być on zastosowany - podkreślił prezydent Duda.
Duda: taka polityka podważa jedność europejską
Tematem rozmów była też między innymi kwestia pomocy humanitarnej Ukrainie oraz pomoc ukraińskim uchodźcom.
Jak ocenił Andrzej Duda, oba kraje "nie otrzymują wsparcia europejskiego, by mogły realizować program wspierający uchodźców". - Niestety nie mam żadnych wątpliwości, że taka polityka podważa jedność europejską - ocenił.
Prezydent Węgier: przybywam do Warszawy z miłością w sercu
Podczas konferencji prasowej głos zabrała także nowo wybrana prezydent Węgier Katalin Novak.
- Przybywam do Warszawy z miłością w sercu, było to dla mnie zupełnie oczywiste, że moja pierwsza podróż musi prowadzić do Polski i do Warszawy - mówiła prezydent Węgier.
Novak podkreśliła, że po wyborze jej na prezydent Węgier opisała w dziesięciu punktach obecną sytuację międzynarodową. Zaznaczyła, że pierwszym punktem jest potępienie zbrojnego ataku Rosji na Ukrainę.
Drugim punktem jest powiedzenie - "nie, wszelkim wysiłkom, które mają na celu przywrócenie Związku Radzieckiego".
Trzeci punkt dotyczył tego, że Węgrzy chcą pokoju, "tu na Węgrzech i w krajach sąsiadujących". - My chcemy wygrać pokój, a nie wojnę - mówiła prezydent Węgier.
Novak oświadczyła też, że Węgry popierają przystąpienie Ukrainy do wspólnoty krajów europejskich. - Jesteśmy gotowi ponosić ofiarę na rzecz pokoju (...), nie zgadzamy się jednak na takie decyzje, które wymagają od Węgrów większego poświęcenia niż powodują ból rosyjskiemu agresorowi - powiedziała prezydent Węgier.