ŚwiatWitold Waszczykowski w "New York Times" apeluje do USA o wsparcie

Witold Waszczykowski w "New York Times" apeluje do USA o wsparcie

• Minister Spraw Zagranicznych napisał komentarz dla "New York Times"
• Waszczykowski apeluje o wsparcie Polski. "Jesteśmy przyjaciółmi"
• Minister opisuje sytuację polityczną w Polsce

Witold Waszczykowski w "New York Times" apeluje do USA o wsparcie
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | Andreas Gebert

Minister Spraw Zagranicznych Witold Waszczykowski w komentarzu opublikowanym przez "New York Times" zaapelował do USA o wsparcie polityczne i militarne Polski.

"Polska i Stany Zjednoczone są czymś więcej niż partnerami strategicznymi. Jesteśmy bliskimi przyjaciółmi i sojusznikami o wspólnej historii i wspólnych wartościach" - pisze Waszczykowski i przypomina, że Polska po atakach z 11 września odpowiedziała na amerykańskie wezwanie do solidarności i wysłała swoje wojska do Iraku i Afganistanu.

"Rosyjska agresja wobec Ukrainy, wschodniego sąsiada Polski, jest problemem dla obu naszych krajów" - przekonuje minister. Dodaje, że PiS zamierza stawiać czoła zagranicznym wyzwaniom, ale "nie może tego robić sam, potrzebuje wsparcia USA i innych sojuszników z NATO".

Waszczykowski podkreśla, że Polska poważnie traktuje swoje zobowiązania wobec NATO i oczekuje dalszego wzmocnienia bezpieczeństwa poprzez tak zwany "Pakiet Warszawski", który zapewni stałą obecność wojsk Sojuszu.

Minister opisuje też sytuację polityczną w Polsce. "To prawda, że krytycy nazywają niektóre działania naszej partii 'antydemokratycznymi' - przede wszystkim, kiedy nowi parlamentarzyści anulowali wybór pięciu nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Ale ta decyzja została podjęta w odpowiedzi na działanie poprzedniego rządu, który - zdając sobie sprawę z tego, że straci władzę - w ostatniej chwili dokonał wyboru nowych sędziów. Anulując ten wybór, sprawiliśmy, że Trybunał stał się bardziej pluralistyczny i demokratyczny" - stwierdza Waszczykowski.

Pisze także o mediach publicznych. "Celem zmian jest przywrócenie misji mediom publicznym, przy zapewnieniu niezależności, obiektywności i pluralizmu" - wyjaśnia.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (149)