Trwa ładowanie...
d2usmli
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Witold Waszczykowski: Polska będzie wspierać suwerenne decyzje Ukrainy

• Ukraina jest suwerenna i ma prawo wybierać drogi rozwoju ekonomicznego oraz współpracy międzynarodowej - powiedział Witold Waszczykowski
• Polska będzie ją na tej drodze wspierać - podkreślił minister spraw zagranicznych podczas IX Forum Europa-Ukraina w Łodzi
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szef MSZ Witold Waszczykowski
Szef MSZ Witold Waszczykowski (PAP, Fot: Wiktor Dąbkowski)
d2usmli

- Ukraina jako państwo suwerenne, transformujące się ekonomicznie, ma prawo podejmować suwerenne decyzje, wybierać sojusze, drogi rozwoju - zarówno ekonomicznego, jak i współpracy międzynarodowej - mówił Waszczykowski, który w niedzielę wziął udział w IX Forum Europa-Ukraina, odbywającym się w Łodzi.

Jak zaznaczył szef MSZ, Polska nie akceptuje łamania prawa, w tym zmiany sytuacji politycznej i zmiany granic przy pomocy siły i wojska. - Dobitnie o tym wspomniał prezydent Andrzej Duda w swoich wystąpieniach na forum ONZ. Również zamierzam za tydzień powiedzieć to w expose sejmowym informującym o polityce zagranicznej - zapowiedział.

Waszczykowski zapowiedział też poparcie wszystkich działań zmierzających do realizacji umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE. Jego zdaniem, wsparcie finansowe, jakiego udzielił Ukrainie poprzedni rząd w postaci pożyczki ok. 100 mln euro, powinno być kontynuowane poprzez pomoc w modernizacji granic międzypaństwowych i stworzenie - w przyszłości - nowoczesnej granicy między Ukrainą i Rosją.

d2usmli

Według ministra SZ przykładem finansowego wsparcia jest też umowa NBP zawarta kilka tygodni temu z Centralnym Bankiem Ukrainy. Polski bank centralny przeznaczył na stabilizację hrywny jeden miliard euro.

- Ponad milion Ukraińców, którzy żyją w Polsce, transferuje rocznie na Ukrainę - tylko poprzez oficjalne źródła bankowe - ok. dziesięciu miliardów złotych, a drugie tyle pod postacią gotówki przekazuje odwiedzając swoje rodziny na Ukrainie. To znaczy, że w ubiegłym roku według NBP, w wyniku pracy w Polsce obywatele ukraińscy wytransferowali ok. pięciu miliardów euro. To istotne wsparcie dla gospodarki ukraińskiej - podkreślił Waszczykowski.

Zdaniem ministra, Ukraina stała się "poletkiem doświadczalnym" rywalizacji geopolitycznej, która została rozpętana przez - jak się wyraził - "państwo leżące za Ukrainą".

- Państwo to uważa, że rozszerzanie instytucji europejskich jest groźne, ponieważ w krajach należących do UE nie będzie można już prowadzić interesów w taki sposób, jak to państwo chciało to robić; będzie trzeba przestrzegać prawa, norm, standardów - zauważył szef polskiej dyplomacji.

d2usmli

Jak wyjaśnił, pozytywna transformacja Ukrainy, przekształcenie jej w kraj wolnego rynku, demokratyczny i związany z instytucjami europejskimi, oznaczałoby, że na obszarze bloku postsowieckiego można zbudować państwo oparte o demokrację i zasady europejskie. - To oznaczałoby, że na całym obszarze - również i w Moskwie - można byłoby spodziewać się przekształceń na wzór takich, jakie próbuje przeprowadzić Ukraina, a jakie myśmy z sukcesem przeprowadzili przez ostatnie 25 lat - podkreślił.

Waszczykowski zapowiedział, że polski rząd chce zintensyfikować - w stosunku do swoich poprzedników - politykę prowadzoną na Wschodzie.

- Jesteśmy z nimi, będziemy im w dalszym ciągu pomagać, wspierać zmiany samorządowe, reformy dotyczące wymiaru sprawiedliwości. Jesteśmy gotowi na udzielenie wsparcia nie tylko na arenie międzynarodowej, ale we wszelkich formach, które pozwolą Ukrainie zbudować nowoczesne państwo, bo to jest żywotnym interesem Polski - zadeklarował minister spraw zagranicznych.

IX Forum Europa-Ukraina - organizowane przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich jako część agendy Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdrój przy współudziale Województwa Łódzkiego - odbywa się w Łodzi do 26 stycznia. Złoży się na nie ok. 40 paneli dyskusyjnych i prezentacji raportów, w których uczestniczy ok. 500 przedstawicieli rządów, polityki, biznesu, samorządów, międzynarodowych organizacji i ośrodków analitycznych z całego świata.

d2usmli

Zobacz również: Katastrofa smoleńska. Wysłannik MSZ leci do Moskwy

d2usmli

Podziel się opinią

Share

d2usmli

d2usmli
Więcej tematów