Lodowa "płyta" na rzece. Obraca się jak winyl
Niezwykłe zjawisko zaobserwował mieszkaniec Białej Podlaskiej na powierzchni wody rzeki Krzny. To rzadki widok w Polsce. Do utworzenia się takiej niespotykanej formacji lodowej dochodzi w zimnej wodzie przy określonych warunkach.
"Takie cuda w Białej Podlaskiej! Pan Jan Konstanty Staniszewski zaobserwował dziś niezwykłe zjawisko - wirujący krąg lodowy (ang. ice disk) na powierzchni Krzny" - poinformował Meteolu, lubelski serwis pogodowy.
Zjawiskowe zdjęcia ilustrują ten wpis na platformie X. Na powierzchni malowniczej rzeczki, która jest lewym dopływem Bugu, widoczne są koronkowe koła.
Tajemnicze zjawisko. Powstało na lubelskiej rzece
Takie krążki lodowe mają wiele nazw po angielsku - to ice discs lub ice circles, ale także ice pans (patelnie) albo nawet ice pancake, czyli lodowe naleśniki. To bardzo rzadkie zjawisko naturalne występujące w wolno poruszającej się wodzie w zimnym klimacie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Odkrycie na dnie jeziora. Niski stan wody odsłonił tajemnicę
Płyty lodu powoli obracają się na powierzchni zbiornika wodnego. Zazwyczaj tworzą się na zewnętrznych zakolach rzeki, gdzie przyspieszająca woda wytwarza dodatkową siłę rotacyjną.
Jeden z najwcześniejszych opisów tego rzadkiego zjawiska dotyczy powoli obracającego się dysku zauważonego na rzece Minus. Udokumentowano to w wydaniu czasopisma "Scientific American" z 1895 roku.
Natomiast w styczniu 2019 roku w Westbrook w stanie Maine pojawił się jeden z większych kręgów. Miał 298 stóp, czyli 91 metrów. Przegonił go jednak inny y, widoczny na zdjęciach satelitarnych 23 lutego 2021 roku na rzece Taltson w Terytoriach Północno-Zachodnich, tuż poniżej jeziora Tsu. Eksperci potwierdzili, że "naleśnik"mógł mieć szerokość od 196 do 202 metrów.
Przeczytaj także: Wypadek samolotu na lotnisku w Toronto. "Śledzimy doniesienia"
Znane przykłady lodowych kręgów pochodzą ze Skandynawii i Ameryki Północnej. Ale takie cuda z krainy lodu zanotowano też w Walii w grudniu 2008 roku, w Anglii rok później, na rzece Sheyenne w Dakocie Północnej w grudniu 2013 roku.
W Idaho ekstremalne warunki pogodowe doprowadziły do rzadkiego zaobserwowania krążka lodowego na rzece Snake 22 stycznia 2014 roku, ale to ten 91-metrowy, utworzony na rzece Presumpscot w Westbrook w stanie Maine w Stanach Zjednoczonych w 2019 roku, przyciągnął największą uwagę mediów.
Źródło: X, Wirtualna Polska