Rekordowy mróz. -41 stopni. To mogło być najzimniejsze miejsce w Polsce
W Litworowym Kotle w Tatrach zanotowano temperaturę -41,13 stopnia Celsjusza. Oznacza to, że najprawdopodobniej pobity został właśnie rekord zimna w Polsce. A może być jeszcze gorzej. IMGW wskazuje, że to najbardziej mroźna noc w trakcie tej zimy ma być jeszcze przed nami.
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na POGODA.WP.PL.
W Litworowym Kotle, uznawanym za najzimniejsze miejsce w Polsce, minionej nocy (z 16-17 lutego) temperatura spadła do -41,13 st. C. To wynik pomiarów prowadzonych w ramach projektu "Mrozowiska w Tatrach", który umożliwia śledzenie danych na bieżąco przez internet. Projekt ten został zrealizowany przez grupę pasjonatów, którzy zamontowali aparaturę pomiarową w masywie Czerwonych Wierchów.
"To najniższa temperatura zanotowana kiedykolwiek na ziemiach polskich. Można założyć, że to miejsce jako jedyne w Polsce jest w stanie osiągnąć -50 stopni Celsjusza" - zaznacza serwis meteoprognoza.pl.
Dotychczasowy rekord to -41 stopni Celsjusza zanotowany w Siedlcach w 1940 roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ile powinien zarabiać partner? "tak około 15 tys. złotych"
Według prognoz, w najbliższych dniach temperatura w Kotle Litworowym może spaść jeszcze bardziej. Mieszkańcy Tatr muszą więc przygotować się na ekstremalne warunki pogodowe.
Szczególnie mroźna ma być noc z wtorku na środę. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenie przed niskimi temperaturami, które mają utrzymać się do środy. Dziś nad ranem na stacji synoptycznej Włodawa (woj. lubelskie) temperatura odczuwalna wyniosła -22 st. C, w Kozienicach (woj. mazowieckie) zanotowano -17,5 st. C.
Czym jest Litworowy Kocioł?
Litworowy Kocioł to polodowcowy kocioł cyrkowy znajdujący się w Tatrach Zachodnich, w górnej części Dolinie Litworowej, będącej odgałęzieniem Dolinie Czarnej Jaworowej po słowackiej stronie Tatr. Leży na wysokości około 1700-1900 m n.p.m. i otoczony jest stromymi ścianami skalnymi, tworząc klasyczny krajobraz wysokogórski. Jest to obszar o surowym klimacie, gdzie przez większą część roku zalega śnieg.
Litworowy Kocioł jest rzadko odwiedzany przez turystów, ponieważ nie prowadzą przez niego znakowane szlaki turystyczne. Jednak miłośnicy tatrzańskich wędrówek mogą dotrzeć w jego okolice, przemierzając Dolinę Jaworową na Słowacji. Ze względu na swoje położenie i trudne warunki, Litworowy Kocioł jest popularnym celem dla doświadczonych taterników i skialpinistów. W zimie może stanowić zagrożenie lawinowe.
Obszar ten objęty jest ochroną w ramach Tatrzańskiego Parku Narodowego (TANAP) na Słowacji, a jego flora i fauna są charakterystyczne dla piętra alpejskiego – można tu spotkać kozice, świstaki oraz rzadkie gatunki roślin, takie jak skalnica tatrzańska czy lepnica bezłodygowa.
Źródło: mrozowiska.pl, meteoprognoza.pl, IMGW