Wir polarny przyniesie mrozy? Są prognozy na pierwszy kwartał 2025 r.

Pierwsza połowa grudnia w tym roku zaskakuje wysokimi temperaturami i brakiem śniegu w wielu miejscach. Sezonowe prognozy przewidują, że zima będzie wyjątkowo ciepła. Jednak pojawił się czynnik, który może odwrócić te zapowiedzi. Chodzi o osłabienie wiru polarnego.

Zima - zdjęcie ilustracyjne
Zima - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © East News | Andrzej Zbraniecki
oprac. PC

11.12.2024 10:05

Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na POGODA.WP.PL

Wir polarny to rozległy niż w stratosferze nad obszarami biegunowymi, który wpływa na pogodę w chłodnych miesiącach w Europie, Azji i Ameryce Północnej.

"Silnie rozbudowany wir polarny często 'więzi' mróz w Arktyce i powoduje dużo cieplejsze zimy w naszych szerokościach geograficznych" - wskazuje Onet.

W ostatnich tygodniach wir był wyjątkowo silny, ale prognozy wskazują na jego osłabienie w trzeciej dekadzie grudnia. Prędkość wiatru w stratosferze może spaść poniżej średniej, a temperatura wzrosnąć o kilkadziesiąt stopni.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Chociaż wir polarny nie rozpadnie się całkowicie, jego osłabienie zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia chłodniejszych i bardziej śnieżnych okresów w styczniu i lutym. Jeśli dojdzie do dalszych zaburzeń, może to oznaczać powrót zimowej aury.

Mimo to, większość prognoz sezonowych, w tym amerykański model CFS, przewiduje ciepłą zimę co najmniej do marca 2025 r. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej również spodziewa się wyższych temperatur niż zwykle.

Zgodnie z eksperymentalną prognozą długoterminową IMGW na okres od stycznia do kwietnia 2025 r. czekają nas ciepłe miesiące.

W styczniu na przeważającym obszarze Polski średnia miesięczna temperatura powietrza powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Na południu i zachodzie możliwa temperatura w zakresie normy. Miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się zawierać w zakresie normy wieloletniej. Na północy kraju suma prawdopodobnie powyżej normy.

Źródło: Onet, IMGW

Źródło artykułu:WP Wiadomości
pogodaimgwzima
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)