Trwa ładowanie...
d2aor2d

Wilno. Odnaleziono grób brata Józefa Piłsudskiego

Mogiłę Kacpra Piłsudskiego odnaleziono na wileńskim cmentarzu Rossa. Przedstawiany jako "czarna owca" rodziny Kacper był najmłodszym z pięciu braci marszałka. Zmarł w 1915 roku w wieku 36 lat.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Grób najmłodszego brata Józefa Piłsudskiego odkryto przypadkowo
Grób najmłodszego brata Józefa Piłsudskiego odkryto przypadkowo (Facebook.com, Fot: Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą)
d2aor2d

Jak informuje honorowa przewodnicząca Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą Alicja Klimaszewska, mogiłę odnaleziono przypadkowo podczas typowania pomników do renowacji w przyszłym roku. Grób Kacpra Piłsudskiego znajduje się na skarpie za główną kaplicą cmentarną.

Kacper Piłsudski uchodzi za najbardziej tajemniczą i kontrowersyjną postać w rodzinie marszałka. "W niektórych źródłach można znaleźć informację, że ukończył jedynie dwie klasy Gimnazjum Nikołajewskiego w Lipawie, przez lata przebywał z ojcem w Petersburgu, a później prowadził dość lekkomyślne, a właściwie próżniacze życie" - czytamy na Facebooku komitetu.

d2aor2d

Organizacja przypomina że Kacper Piłsudski był uważany za powód "wstydu całej familii", a nieprzychylne marszałkowi media często wykorzystywały jego postać, by zdyskredytować słynnego brata. Pojawiły się nawet doniesienia, że Kacper był kleptomanem, wielokrotnie notowanym przez policję. Niezależnie od przeszłości najmłodszego brata Józefa Piłsudskiego, komitet rozważa odnowienie jego grobu.

Na Rossie spoczywa też inny z braci marszałka – Adam Piłsudski, przed wojną wiceprezydent Wilna, siostra – Ludwika Majewska oraz kolejna dwójka rodzeństwa - zmarłe w niemowlęctwie bliźnięta, Piotr i Teodora. Jest też grób Marii Piłsudskiej z Koplewskich, pierwszej żony marszałka. W mauzoleum znajdującym się przed cmentarzem spoczywa matka – Maria Piłsudska z Billewiczów oraz serce marszałka.

Zobacz także: Schetyna: służba zdrowia się sypie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2aor2d

Podziel się opinią

Share
d2aor2d
d2aor2d
Więcej tematów