Wikipedia blokuje edycję biografii Róży Thun
Europosłanka PO Róża Thun, która kilka dni temu wyszła ze studia TVP Info w czasie programu "Bez Retuszu", znalazła się pod ostrzałem złośliwych wikipedystów, którzy uparcie próbują w jej biografii w internetowej encyklopedii zmienić narodowość na niemiecką. Jej biografia została przez jednego z moderatorów zablokowana, tak by nie można jej było edytować.
17.08.2017 | aktual.: 17.08.2017 22:02
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
O sprawie pisze "Rzeczpospolita". Gazeta przypomina, że europosłanka poruszyła w programie sprawę kontrowersyjnej grafiki, przygotowanej przez Telewizję Republika, na której znajdował się napis "Reparationen Machen Frei" w stylistyce bramy wjazdowej do Auschwitz. - To ewidentnie znaczy, że mamy w Polsce grupę ludzi która marzy o tym, żeby zrobić kolejne Auschwitz, ale tym razem Niemcom - stwierdziła.
Drugi z gości programu, Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej" i wiceprezes zarządu Telewizji Republika S.A. zarzucił europosłance żarty z milionów polskich ofiar w czasie II wojny światowej. - To, co państwo wyrabiają, to przykład kompleksów, ludzi, którzy są wyzbyci jakiegokolwiek interesu narodowego. Pani się nie czuje Polką, pani się czuje reprezentantką Niemiec i to pani nam dziś funduje - powiedział.
Róża Thun żądała przeprosin, a gdy się ich nie doczekała - po słowach prowadzącego program Michała Adamczyka, że jego goście mogą wyjaśnić sobie konflikt po programie - wyszła ze studia. - Bardzo nam przykro, że pani Róża Maria Barbara Grafin von Thun und Hohenstein opuszcza studio - powiedział za nią Adamczyk.
Następnego dnia biografia Róży Thun na Wikipedii została zmieniona przez anonimowego użytkownika. Fragment "polska działaczka organizacji pozarządowych, publicystka" został przemianowany na "niemiecka działaczka organizacji pozarządowych, reprezentująca niemieckie interesy narodowe w Polsce publicystka, posługująca się Polskim językiem" (pisownia oryginalna).
Wpis utrzymał się przez kilka minut, zanim poprawkę usunął jeden z moderatorów Wikipedii. Później jednak w ciągu kilkunastu godzin jeszcze kilkakrotnie anonimowi użytkownicy zmieniali jej polską narodowość na niemiecką. W końcu jeden z moderatorów zabezpieczył wpis z biografią - teraz nie może jej edytować dowolny, całkowicie anonimowy użytkownik.
Cały czas edytowany jest z kolei wpis o polityk na portalu wikidata.org. Tam również "polska działaczka społeczna" zmieniane jest anonimowo na "niemiecka". Do edycji narodowości Thun dochodziło też na angielskiej wersji Wikipedii.
Europosłanka, z domu Woźniakowska - przypomina "Rzeczpospolita" - w 1981 wyszła za Franza Grafa von Thun und Hohenstein i przyjęła jego nazwisko. Jest on dalekim kuzynem z książęcego austro-niemieckiego rodu zamieszkującego Morawy. Róża Thun jest córką hrabianki Marii Karoliny Plater-Zyberk oraz prof. Jacka Woźniakowskiego, historyka sztuki, żołnierza AK, inicjatora wydawnictwa „Znak” i byłego prezydenta Krakowa. Jej przodkiem jest m.in. Emilia Plater.
Źródło: "Rzeczpospolita"
Zobacz także: Jarosław Kaczyński zapowiada dekoncentracja mediów. Co może zrobić PiS?