Trwa ładowanie...

Wieś zdecyduje o wyniku wyborów? Frekwencja wyższa niż w miastach

Frekwencja w wyborach samorządowych do godz. 17. wyniosła 39,43 proc. - poinformowało w niedzielę PKW. To mniej niż w poprzednich wyborach samorządowych. Co istotne, wyższa frekwencja była na wsiach niż w miastach.

Głosowanie w Głuchowie w woj. łódzkimGłosowanie w Głuchowie w woj. łódzkimŹródło: PAP, fot: Grzegorz Michałowski
dknkdjf
dknkdjf

Do godz. 12 frekwencja w wyborach samorządowych w 2024 roku wyniosła 16,52 proc. i była wyższa o 1 pkt proc., niż w 2018 roku.

Dynamika ta jednak uległa zmianie. Jak podała PKW, do godz. 17 głosy oddało 39,43 proc. uprawnionych. To mniej, niż w poprzednich wyborach. W 2018 roku o tej porze głos oddało 41,65 proc.

Porównanie frekwencji wyborczej WP
Porównanie frekwencji wyborczejŹródło: WP

Jeszcze większą różnicę widać w porównaniu do ostatnich wyborów parlamentarnych. Wtedy o godz. 17 frekwencja wynosiła aż 57 proc.

dknkdjf

W dzisiejszym głosowaniu najwyższą frekwencję do godz. 17 odnotowano w województwach: świętokrzyskim - 42,64 proc., mazowieckim 42,38 proc. oraz lubelskim - 41,73 proc. Najniższą zaś w województwach: opolskim - 35,01 proc., śląskim - 36,2 proc. oraz dolnośląskim 36,93 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Sprawdzamy Wybory". Są najbardziej skomplikowane ze wszystkich. Poznaj tajniki wyborów samorządowych

Wieś zdecyduje o wyniku wyborów?

Według danych PKW frekwencja w miastach wyniosła 37,56 proc. Znacznie wyższa jest frekwencja na wsiach, gdzie do godz. 17 zagłosowało 42,18 proc. wyborców.

dknkdjf

Najwyższa frekwencja (46,71 proc.) jest w gminach do 5 tys. mieszkańców. Równie wysoka jest frekwencja (42,61 proc.) jest w gminach od 5 do 10 tys. mieszkańców. Najgorzej jest w gminach od 100 do 200 tys. mieszkańców (35,1 proc.).

Czytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dknkdjf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dknkdjf
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj