PolskaWiersze Jarosława Marka Rymkiewicza w podstawie programowej. Pytanie o wiersz o Jarosławie Kaczyńskim

Wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza w podstawie programowej. Pytanie o wiersz o Jarosławie Kaczyńskim

Czy po reformie edukacji dzieci będą omawiały wiersz do Jarosława Kaczyńskiego? Ministerstwo Edukacji nie potwierdza, ale też nie zaprzecza. Wiersze Jarosława Marka Rymkiewicz na lekcjach języka polskiego zaniepokoiły posłankę Nowoczesnej.

Wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza w podstawie programowej. Pytanie o wiersz o Jarosławie Kaczyńskim
Źródło zdjęć: © Agencja Gazeta | Franciszek Mazur

O sprawie napisał dziennik „Polska The Times”. Posłanka Nowoczesnej, Katarzyna Lubnauer, na początku grudnia zapytała MEN, czy wiersz „Do Jarosława Kaczyńskiego” będzie omawiany przez uczniów VIII klasy. Autorem jest Jarosław Marek Rymkiewicz, którego twórczość znalazł się w podstawie programowej dla klasy VIII razem z wierszami Wisławy Szymborskiej, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Stanisława Barańczaka.

Jeszcze w grudniu MEN odpowiedział, że w projekcie podstawy programowej nie ma wypisanych konkretnych wierszy. Wszystko zależy od ekspertów MEN, którzy dokonają wyboru. Ostateczny projekt podstawy programowej będzie znany pod koniec lutego.
##Kim jest Jarosław Marek Rymkiewicz?
Jarosław Marek Rymkiewicz jest poetą, eseistą i dramaturgiem. Urodził się w Warszawie w 1935 roku i nosił nazwisko Szulc. Jednak rodzina w połowie lat 40. XX wieku postanowiła je zmienić na Rymkiewicz. Był to też pseudonim literacki jego ojca.

Jarosław Marek Rymkiewicz zadebiutował w 1957 roku tomikiem wierszy „Konwencje”. Jest laureatem wielu nagród literackich m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Nagrody im. Stanisława Vincenza, Nagrody literackiej paryskiej "Kultury" i Nagrody "Wiadomości" za najlepszą książkę wydaną na emigracji. W 2003 roku dostał Nagrodę Nike za tom wierszy „Zachód słońca w Milanówku”.

Kontrowersje budzą jednak jego nowsze dzieła o Jarosławie Kaczyńskim, Smoleńsku i poglądy polityczne. Ostro krytykował rządy Platformy Obywatelskiej, w 2010 roku znalazł się w komitecie poparcia Jarosława Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich. Miał też żałować, że w 1989 roku nikt nie został powieszony w Warszawie. W 2015 roku odmówił przyjęcia od Hanny Gronkiewicz-Waltz nagrody literackiej Warszawy. Za to w tym samym roku przyjął w Łodzi nagrodę literacką im. Juliana Tuwima za całokształt twórczości. Jednak pod werdyktem nie podpisali się wszyscy członkinie jury.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)