Wielki Skok Naprzód - utopijna kampania industrializacji ChRL
Przerażający "eksperyment". Zginęły miliony - zdjęcia
Chińska kampania industrializacji, która pociągnęła za sobą miliony ofiar
Uprzemysłowienie rolniczego kraju, powszechny dobrobyt i dogonienie gospodarczych potęg - oto cele Wielkiego Skoku Naprzód, kampanii industrializacyjnej, którą 55 lat temu nakazał rozpocząć chiński przywódca i lider partii komunistycznej Mao Zedong.
W praktyce pięcioletni plan zakończył się fiaskiem, a próbę jego realizacji przypłaciło życiem od 15 do 45 milionów Chińczyków. Wielki Skok Naprzód stał się wielkim skokiem w przepaść. Praca przymusowa, egzekucje bez wyroków, tortury oraz upadek rolnictwa i bezprecedensowa klęska głodu dziesiątkowały chińską prowincję.
Zwiastunem nadciągającej katastrofy stała się zapowiedź Mao z listopada 1957. Przebywając w Moskwie, w czasie obchodów 40. rocznicy rewolucji bolszewickiej, Mao nie chciał być gorszy od Chruszczowa i na zapowiedź przegonienia USA przez ZSRR w ciągu 15 lat, sam odpowiedział podobną obietnicą. - Towarzysz Chruszczow mówi nam, że Związek Radziecki za 15 lat prześcignie Stany Zjednoczone. A ja mogę wam powiedzieć, że my za 15 lat możemy dogonić lub przegonić Wielką Brytanię - wieszczył Mao, nie mając pojęcia jak tragiczna w skutkach będzie jego polityka.
Na zdjęciu: rok 1958, pracownicy hotelu w Pekinie budują na jego dziedzińcu prowizoryczny piec do produkcji stali.
(sol / F. Dikoetter "Wielki Głód", J. Fenby, "Chiny - upadek i narodziny wielkiej potęgi", WP.PL)