Trwa ładowanie...
Wielka tajemnica Pablo Picasso
Reuters

Wielka tajemnica Pablo Picasso

Słynny obraz Picassa z 1901 roku pt ‘Niebieski pokój’prawdopodobnie ma więcej warstw, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Po prześwietleniu obrazu, który powstał na początku pobytu artysty w Paryżu, promieniami podczerwonymi okazało się, że pod ‘Błękitnym pokojem’ znajduje się portret dobrze ubranego mężczyzny. Przeprowadzone w 2008 roku prześwietlenie ujawniło brodatego mężczyznę w muszce. Jednak kim on jest i co miał wspólnego z Picassem?

Share
d3rjok6

Susan Frank, zastępczyni kustosza prywatnej galerii sztuki Phillips Collection w Waszyngtonie, próbuje odpowiedzieć na te pytania: - Poprzez zidentyfikowanie tej osoby usiłujemy dowiedzieć się czegoś o kręgu osób , z którymi Picasso miał kontakt w tym ważnym momencie, na początku swojej kariery, kiedy zaczynał stawać się sławny.

Zdaniem zastępczyni kustosza, Patricii Favero, zamalowanie tajemniczego mężczyzny nie byłoby dla Picassa niczym wyjątkowym. – Picasso słynął z zamalowywania swoich obrazów. Istnieją inne przykłady, szkice i innego rodzaju materiały, które potwierdzają, że obraz namalował Picasso – mówi.

Frank i Favero mają nadzieję, że dzięki materiałom z Muzeum Picassa w Barcelonie oraz innego muzeum w Paryżu uzyskają wskazówki, które pomogą im odkryć, kim był mężczyzna. Umożliwiłoby to badaczom lepsze zrozumienie procesu i zmieniającego się stylu słynnego artysty.

d3rjok6

Podziel się opinią

Share
d3rjok6
d3rjok6
Więcej tematów