Wielka ofensywa lotnicza na Irak
Aktualizacja na godz. 22.05
Około godziny 20.30 czasu polskiego rozpoczęła się kolejna fala nalotów na Bagdad - podał Reuters, powołując się na świadków. W piątek wieczorem siły sojusznicze rozpoczęły atak na masową skalę. Amerykańskie władze wojskowe potwierdziły w piątek wieczorem fakt rozpoczęcia zmasowanej ofensywy lotniczej przeciwko Irakowi.
Według korespondenta Reutera w Bagdadzie, słychać było co najmniej sześć kolejnych wybuchów w zachodniej części miasta. W niebo wzniósł się wielki obłok dymu. "Uderzyło tam co najmniej sześć pocisków kierowanych lub bomb" - powiedział korespondent Nadim Ladki. Dodał, że nad Bagdadem słychać było nisko lecące samoloty, a w samym mieście syreny karetek pogotowia i wozów strażackich.
Około godz. 19. czasu polskiego lotnictwo koalicji antyirackiej zaatakowało pałac Saddama Husajna w Bagdadzie. Doszło do potężnych wybuchów, w niebo wzniosły się wielkie chmury dymu - podali przebywający w mieście korespondenci Reutera. Według nich w główny pałac Saddama - zwany Pałacem Republiki - uderzyło kilkanaście bomb bądź pocisków kierowanych. Wybuchły tam pożary.
Około godz. 22 rozpoczęła się kolejna fala ataku na Kirkuk, Mosul i Tikrit, na północnym-wschodzie Iraku - poinformowała telewizja CNN. Według świadków, na miasta zrzucono jak dotąd kilkanaście rakiet. Amerykańskie samoloty widziano także nad Basrą, na południowo-wschodnim Iraku. Jak informuje telewizja SKY News, na Basrę spadły kolejne rakiety.
Przedstawiciel Pentagonu, który zastrzegł sobie anonimowość, potwierdził, że rozpoczęto atakowanie Bagdadu bombami i pociskami manewrującymi w celu odsunięcia Saddama Husajna od władzy. Wcześniej w piątek amerykańskie bombowce strategiczne B-52 wystartowały ze swej brytyjskiej bazy, biorąc kurs na Irak.
Według amerykańskich wojskowych, w ramach kampanii "Zaszokuj i przeraź" lotnictwo ma zrzucić do 3 tysięcy bomb, kierowanych sygnałami nawigacji satelitarnej. Do tego dojdą uderzenia pocisków samosterujących, wystrzeliwanych z okrętów i samolotów.
Wcześniej iracka artyleria otworzyła ogień, przy jednoczesnym wyciu syren alarmowych. Bagdad był przedtem bombardowany dwukrotnie, w czwartek przed świtem i tego samego dnia wieczorem. Lotnictwo użyło wtedy bomb i pocisków manewrujących.
Przed południem z bazy lotniczej Fairford w Wielkiej Brytanii wystartowały amerykańskie bombowce strategiczne B 52, które właśnie powinny być nad Irakiem. B-52 są używane po raz pierwszy od rozpoczęcia wojny; miały atakować cele o znaczeniu strategicznym.
Tymczasem telewizja CNN podała, że w Iraku zginął kolejny, drugi już amerykański żołnierz piechoty morskiej. Według niektórych doniesień agencyjnych w mieście i portach Umm Kasr nadal trwa walka Amerykanów i Brytyjczyków z irackimi siłami obrony. Sprzymierzeni zajęli już większą część miasta.
Irackie siły zbrojne też stawiły pór w miastach Basra i Nassirija na północ od Umm Kasr. (aka)
[
]( http://wiadomosci.wp.pl/pisane-ci-pisanie-6039096887997569a ) Skomentuj tę sprawę! Jak długo potrwa wojna? Czy Saddam Husajn zostanie usunięty? Kto go zastąpi? Czy rozbrojenie Iraku jest warte wielu ofiar wśród żołnierzy i ludności cywilnej.
Redakcja wiadomości WP zaprasza Cię do współredagowania naszego serwisu - prześlij nam Twój komentarz dotyczący powyższego tematu.