Trwa ładowanie...
d1fb8cm
polacy
29-12-2006 19:50

Większość Polaków: sprawy kraju idą w złym kierunku

W opinii 60% Polaków sprawy w naszym
kraju idą w złym kierunku; 27% ankietowanych nie zgadza się z
tym i uważa, że przeciwnie - sprawy idą w dobrym kierunku; 13% respondentów nie ma sprecyzowanego zdania na ten temat -
wynika z najnowszego sondażu TNS OBOP.

d1fb8cm
d1fb8cm

Zdaniem 48% badanych polska gospodarka rozwija się, w tym według 5% jest to rozwój dynamiczny. Niemal tyle samo (46%) Polaków ma przeciwną opinię i uważa, że polska gospodarka znajduje się w kryzysie. Zdaniem 13% respondentów kryzys polskiej gospodarki jest głęboki, natomiast według 33% - lekki.

25% Polaków oczekuje, że w ciągu najbliższych trzech lat materialne warunki życia ludności poprawią się, jednak zaledwie jeden na stu badanych (1%) spodziewa się znacznej ich poprawy. 43% respondentów uważa natomiast, że materialne warunki życia ludności nie zmienią się, a 27% przewiduje ich pogorszenie. Zdaniem 5% Polaków materialne warunki życia w perspektywie najbliższych trzech lat ulegną znacznemu pogorszeniu.

Jak podkreśla TNS OBOP nastroje społeczne poprawiają się drugi miesiąc z rzędu. W porównaniu z listopadem br. odsetek respondentów negatywnie oceniających bieg spraw w Polsce spadł o 6 punktów procentowych, z 66% do 60%, a uważających, że sprawy w kraju idą w dobrym kierunku wzrósł z 22% do 27%.

Największy odsetek optymistów twierdzących, że sprawy w Polsce idą w dobrym kierunku, jest wśród osób w wieku 40-49 lat (35%) oraz respondentów z wykształceniem wyższym (32%). Natomiast najczęściej uważają, że sprawy w naszym kraju idą w złym kierunku, badani w wieku 20-29 lat (68%).

d1fb8cm

Zdecydowanie najczęściej przekonani o tym, że sprawy w Polsce idą w dobrym kierunku, są zwolennicy PiS - sądzi tak ponad połowa z nich (odpowiednio 62% odpowiedzi, że sprawy w Polsce idą w dobrym kierunku) oraz osoby o prawicowych poglądach politycznych (42%), a także respondenci bardzo interesujący się polityką (42%).

Zmian na gorsze w Polsce spodziewają się przede wszystkim osoby o poglądach lewicowych (79% odpowiedzi, że sprawy w Polsce idą w złym kierunku), w ogóle nieinteresujące się polityką (70%), a także sympatycy SLD (82%) Samoobrony (73%) i LPR (72%). W porównaniu z listopadem oceny stanu polskiej gospodarki nieznacznie poprawiły się. Odsetek respondentów uważających, że gospodarka rozwija się wzrósł o 2 punkty procentowe, o 1 punkt procentowy spadł odsetek badanych, którzy uważają, że gospodarka jest w kryzysie.

O tym, że gospodarka naszego kraju rozwija się, najczęściej przekonane są osoby z wykształceniem wyższym (65%). Częściej niż ogół Polaków uważają, że gospodarka w Polsce jest w stanie rozwoju, także mieszkańcy miast powyżej 500 tys. (61%). Pesymistami, jeśli chodzi o sytuację gospodarczą, okazują się osoby z wykształceniem podstawowym (53%) i zawodowym (56%). Częściej od ogółu Polaków przekonani o kryzysie polskiej gospodarki są także mieszkańcy wsi (50%).

Pozytywnie o stanie polskiej gospodarki wypowiadają się najczęściej osoby bardzo zainteresowane polityką (77% odpowiedzi, że Polska gospodarka rozwija się) oraz zwolennicy PO (67%) i PiS (65%).

d1fb8cm

O tym, że gospodarka naszego kraju rozwija się, przekonane są także osoby o centrolewicowych (68%) i prawicowych (61%) poglądach politycznych. Kryzys polskiej gospodarki najczęściej ze wszystkich respondentów dostrzegają osoby w ogóle nieinteresujące się polityką (61%), o lewicowych poglądach politycznych (60%), a wśród popierających którąś z partii politycznych zwolennicy LPR (72%) i Samoobrony (65%).

25% Polaków oczekuje, że w ciągu najbliższych trzech lat materialne warunki życia ludności poprawią się, jednak zaledwie 1 proc. spodziewa się znacznej ich poprawy.

43% respondentów uważa natomiast, że materialne warunki życia ludności nie zmienią się, a 27% przewiduje ich pogorszenie. Zdaniem 5% Polaków materialne warunki życia w perspektywie najbliższych trzech lat ulegną znacznemu pogorszeniu.

d1fb8cm

W porównaniu z sytuacją z listopada przewidywania respondentów co do materialnych warunków życia w perspektywie najbliższych trzech lat poprawiły się nieznacznie. O 5 punktów procentowych wzrósł odsetek respondentów uważających, że nie zmienią się one, natomiast o 4 punkty spadł odsetek spodziewających się ich pogorszenia. Nie zmienił się natomiast odsetek osób oczekujących poprawy materialnych warunków życia.

Częściej niż ogół respondentów poprawy materialnych warunków życia w perspektywie najbliższych trzech lat oczekują osoby w wieku 20-29 lat (31% odpowiedzi, że materialne warunki życia ludności poprawią się) i mieszkańcy miast powyżej 500 tys. (31%), a także respondenci z wykształceniem wyższym (40%). Najwięcej osób spodziewających się pogorszenia materialnych warunków życia jest wśród respondentów w wieku 50-59 lat (35% odpowiedzi, że materialne warunki życia ludności pogorszą się) oraz respondentów z wykształceniem zawodowym (33%).

Zwolennicy LPR (odpowiednio 54% odpowiedzi, że materialne warunki życia ludności poprawią się) częściej od sympatyków innych partii politycznych spodziewają się, że materialne warunki życia ludności poprawią się, podobnie jak respondenci bardzo interesujący się polityką (43%) i o prawicowych poglądach politycznych (38%).

Badani deklarujący lewicowe poglądy polityczne (41%) i w ogóle nieinteresujący się polityką (37%), a także zwolennicy Samoobrony (38%) częściej niż ogół Polaków obawiają się, że materialne warunki życia ludności pogorszą się.

TNS OBOP przeprowadził sondaż w dniach 1-4 grudnia br. na 1005 osobowej próbie osób powyżej 15 roku życia.

d1fb8cm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fb8cm
Więcej tematów