Trwa ładowanie...
dyhlkfj

Widzyk zapowiada restrukturyzację transportu morskiego


Przebudowę polskiego transportu morskiego oraz zwiększenie konkurencyjności polskich usług transportowych zapowiedział w sobotę w Kołobrzegu podczas centralnych obchodów Dni Morza minister transportu i gospodarki morskiej Jerzy Widzyk.

dyhlkfj
dyhlkfj

Dziś głównym celem jest dostosowanie polskiej gospodarki morskiej do wymogów i standardów Unii Europejskiej. W związku z tym podstawowym zadaniem kierowanego przeze mnie resortu jest przebudowa polskiego transportu morskiego zgodnie z programem zrównoważonego rozwoju kraju oraz zwiększenie międzynarodowej konkurencyjności polskich usług transportowych - powiedział minister.

Zdaniem Widzyka, realizacja tego celu to przede wszystkim restrukturyzacja przedsiębiorstw żeglugi morskiej, unowocześnienie przemysłu okrętowego, reformy w portach morskich, pozyskiwanie dostępu do łowisk zagranicznych, a także tworzenie warunków rozwoju małych i średnich firm gospodarki morskiej.

Widzyk podkreślił jednak, iż częścią polityki morskiej jest polityka regionalna. Przypomniał, że zgodnie z polityką UE do regionów będą kierowane środki pomocowe i z budżetu państwa w ramach przygotowywanych kontraktów regionalnych.

Dlatego w dużej mierze od aktywności środowisk nadmorskich będzie zależeć pozycja gospodarki morskiej w gospodarce narodowej - powiedział.

Minister zapowiedział, że w drugim półroczu tego roku Polska zakończy negocjacje z UE w obszarze polityki transportowej. Dodał, że jest to dziedzina stosunkowo dobrze przygotowana do akcesji. Wyraził nadzieję, że okres przygotowawczy do wstąpienia do Unii zostanie wykorzystany na restrukturyzację i prywatyzację w gospodarce morskiej. (jd)

dyhlkfj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyhlkfj
Więcej tematów