Trwa ładowanie...

Wiceszef SKW odchodzi ze stanowiska po 14 miesiącach

Pułkownik Robert Mucha odchodzi na wcześniejszą emeryturę. Wiceszef Służby Kontrwywiadu Wojskowego został powołany na swoją funkcję zaledwie 14 miesięcy temu. Na czwartkowej sejmowej komisji swoją decyzję tłumaczył "względami prywatnymi", opozycja zarzuca mu "pompowanie kolegom emerytur" - informuje TVN24.

Share
Wiceszef SKW odchodzi ze stanowiska po 14 miesiącach
Źródło: East News, Fot: Stanisław Kowalczuk
d40kjn8

Komisja ds. służb specjalnych wyznaczyła płk Pawła Bojarskiego na nowego zastępcę wojskowego kontrwywiadu. - Wyraziliśmy pozytywną opinię o kandydacie na następcę - poinformował Polską Agencję Prasową szef komisji, poseł Marek Opioła (PiS).

Prywatne czy służbowe powody?

Jak informował TVN24 na czwartkowym posiedzeniu pojawił się płk Mucha. Miał on tłumaczyć parlamentarzystom, że odchodzi z formacji "z powodów prywatnych".

d40kjn8

- To wygląda na pompowanie kolegom zawrotnych emerytur. Ledwie ponad rok pracy i dzięki temu emerytura będzie zawrotna. PiS taki mechanizm wielokrotnie krytykowało, teraz hojnie rozdaje złote emerytury kolegom - komentował w rozmowie z tvn24.pl jeden z posłów zajmujących się sprawami bezpieczeństwa.

Dziennikarze telewizyjnej stacji ustalili, że były już szef SKW na początku kwietnia razem z posłami komisji odwiedzili Centrum Eksperckie Kontrwywiadu NATO. Placówki są zlokalizowane zarówno w Polsce, jak i na Słowacji. - Musiało coś gwałtownego zajść, że już w chwilę po tej ważnej delegacji następuje dymisja i to jeszcze na emeryturę, a nie na inne stanowisko - mówił TVN24 jeden z doświadczonych oficerów służb.

Rotacja na stanowisku

Poza odwołaniem starego i powołaniem nowego szefa SKW, w wojskowej służbie miało także dojść do innej zmiany. TVN24 dotarł do informacji, według której szef pionu bezpieczeństwa wewnętrznego, odpowiedzialny za tropienie nieprawidłowości w działaniach funkcjonariuszy, miał awansować do grona doradców szefa SKW Macieja Materki.

Zobacz także: Kwaśniewski: Tusk zbliża się do finału kariery politycznej

Nowy zastępca

Nominację płk Pawła Bojarskiego członkowie komisji ds. służb specjalnych przyjęli jednomyślnie. Nowy wiceszef SKW od 20 lat jest związany ze służbami specjalnymi - karierę rozpoczął w Urzędzie Ochrony Państwa, później przeszedł do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego W SKW służy "od pierwszych dni" utworzenia formacji - mówił portalowi Defence24.pl szef komisji Marek Opioła (PiS).

d40kjn8

Służba Kontrwywiadu Wojskowego powstała w 2006 roku. Wśród głównych zadań formacji wymienia się zapobieganie oraz wykrywanie wśród wojskowych zagrożeń dla bezpieczeństwa państwa m.in. szpiegostwa czy terroryzmu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: TVN24

d40kjn8

Podziel się opinią

Share
d40kjn8
d40kjn8
Więcej tematów