Trwa ładowanie...
d155sm4

Wicepremier Gliński przeciw wycince drzew. Resort kultury: całkowita ochrona zieleni na terenach zabytkowych

Wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński jest przeciw wycince drzew - poinformowało w komunikacie MKiDN. Rząd przyjął nowelę ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, która przewiduje m.in. "całkowitą ochroną zieleni na terenach zabytkowych".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Minister kultury Piotr Gliński
Minister kultury Piotr Gliński (PAP, Fot: Radek Pietruszka)
d155sm4

"Proponowane zmiany chronią przed niekontrolowaną wycinką zieleni, która jest nieodłącznym elementem krajobrazu kulturowego" - przekonuje wiceminister kultury, generalny konserwator zabytków prof. Magdalena Gawin.

Przyjęty przez rząd projekt ustawy przewiduje m.in. "całkowitą ochronę zieleni na terenach zabytkowych, w tym zabytkowych parków, ogrodów, cmentarzy i innych form zieleni na obszarach wpisanych do rejestru zabytków".

Wycinka drzew na terenie zabytków? Jest kilka zmian

d155sm4

MKiDN poinformowało, że dzięki zmianom w przepisach "usprawniona została procedura uzyskiwania pozwolenia na usunięcie drzew i krzewów". "Niezależnie od tego, czy teren jest własnością prywatną, wymagane będzie jedno pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków, zamiast dotychczasowych dwóch, wynikających z odmiennych ustaw" - podkreśla resort kultury.

Kolejną zmianą, zaproponowaną w projekcie noweli, jest wprowadzenie ochrony tymczasowej zabytków od momentu wszczęcia procedury dotyczącej wpisu do rejestru. "W toku postępowania o wpis obowiązywać będzie zakaz prowadzenia prac konserwatorskich, restauratorskich, robót budowlanych i innych działań, które mogłyby prowadzić do naruszenia substancji lub zmiany wyglądu zabytku" - napisano w komunikacie resortu kultury.

Zmiany w trybie powoływania wojewódzkich konserwatorów zabytków

d155sm4

Nowela ustawy o ochronie zabytków przewiduje także zmianę w trybie powoływania wojewódzkich konserwatorów zabytków.

"Generalny Konserwator Zabytków będzie miał decydujący wpływ na obsadę stanowisk wojewódzkich konserwatorów zabytków oraz kierowników delegatur wojewódzkich urzędów ochrony zabytków" - podkreśla ministerstwo kultury.

Dotychczas wojewódzcy konserwatorzy zabytków byli powoływani i odwoływani przez wojewodów jedynie za zgodą Generalnego Konserwatora Zabytków.

d155sm4

Podziel się opinią

Share
d155sm4
d155sm4
Więcej tematów