Trwa ładowanie...

Wicepremier Gliński przeciw wycince drzew. Resort kultury: całkowita ochrona zieleni na terenach zabytkowych

Wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński jest przeciw wycince drzew - poinformowało w komunikacie MKiDN. Rząd przyjął nowelę ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, która przewiduje m.in. "całkowitą ochroną zieleni na terenach zabytkowych".

Wicepremier Gliński przeciw wycince drzew. Resort kultury: całkowita ochrona zieleni na terenach zabytkowychŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d4kr48z
d4kr48z

"Proponowane zmiany chronią przed niekontrolowaną wycinką zieleni, która jest nieodłącznym elementem krajobrazu kulturowego" - przekonuje wiceminister kultury, generalny konserwator zabytków prof. Magdalena Gawin.

Przyjęty przez rząd projekt ustawy przewiduje m.in. "całkowitą ochronę zieleni na terenach zabytkowych, w tym zabytkowych parków, ogrodów, cmentarzy i innych form zieleni na obszarach wpisanych do rejestru zabytków".

Wycinka drzew na terenie zabytków? Jest kilka zmian

MKiDN poinformowało, że dzięki zmianom w przepisach "usprawniona została procedura uzyskiwania pozwolenia na usunięcie drzew i krzewów". "Niezależnie od tego, czy teren jest własnością prywatną, wymagane będzie jedno pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków, zamiast dotychczasowych dwóch, wynikających z odmiennych ustaw" - podkreśla resort kultury.

Kolejną zmianą, zaproponowaną w projekcie noweli, jest wprowadzenie ochrony tymczasowej zabytków od momentu wszczęcia procedury dotyczącej wpisu do rejestru. "W toku postępowania o wpis obowiązywać będzie zakaz prowadzenia prac konserwatorskich, restauratorskich, robót budowlanych i innych działań, które mogłyby prowadzić do naruszenia substancji lub zmiany wyglądu zabytku" - napisano w komunikacie resortu kultury.

d4kr48z

Zmiany w trybie powoływania wojewódzkich konserwatorów zabytków

Nowela ustawy o ochronie zabytków przewiduje także zmianę w trybie powoływania wojewódzkich konserwatorów zabytków.

"Generalny Konserwator Zabytków będzie miał decydujący wpływ na obsadę stanowisk wojewódzkich konserwatorów zabytków oraz kierowników delegatur wojewódzkich urzędów ochrony zabytków" - podkreśla ministerstwo kultury.

Dotychczas wojewódzcy konserwatorzy zabytków byli powoływani i odwoływani przez wojewodów jedynie za zgodą Generalnego Konserwatora Zabytków.

d4kr48z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kr48z
Więcej tematów