"Wiadomości" TVP popełniły błąd. Holecka zabrała głos na antenie
Danuta Holecka zaliczyła dużą wpadkę podczas środowych "Wiadomości". Informując o zatrzymaniach CBA pomyliła Konfederację Lewiatan ze znaną siecią sklepów. Na reakcję nie trzeba było długo czekać. W czwartkowym wydaniu dziennikarka TVP nie przeprosiła, ale poinformowała, że doszło do pomyłki.
13.10.2022 20:53
W środę "Wiadomości" TVP poinformowały o zatrzymaniu przez CBA Macieja Wituckiego. Prowadząca Danuta Holecka pomyliła jednak miejsce pracy zatrzymanego - zamiast Konfederację Lewiatan wskazała sieć popularnych sklepów spożywczych o podobnej nazwie.
Holecka odniosła się do pomyłki odniosła się w czwartkowym wydaniu "Wiadomości". Dziennikarka TVP nie przeprosiła jednak za ten oczywisty błąd. Poinformowała jedynie, że doszło do "nieprecyzyjnego sformułowania".
- We wczorajszej zapowiedzi felietonu w "Wiadomościach" o 19.30 o zatrzymaniach CBA i CBŚP użyliśmy nieprecyzyjnego sformułowania, że pan Maciej Witucki był szefem polskiej sieci sklepów. Niniejszym prostujemy: jest on prezydentem Konfederacji Lewiatan - oświadczyła Holecka, po czym przeszła do zapowiedzi kolejnego materiału.
Witucki zatrzymany. Jest oświadczenie Lewiatana
Z uwagi na zbieżność nazw sieć sklepów Lewiatan wydała w środę oświadczenie. "W nawiązaniu do publikacji dotyczących zatrzymania prezydenta Konfederacji Lewiatan w imieniu Polskiej Sieci Handlowej Lewiatan proszę Państwa o nieużywanie skrótu 'Lewiatan' w artykułach czy nagłówkach prasowych" - przekazała firma.
"Prosimy o podawanie pełnej nazwy firmy, której sprawa dotyczy, czyli Konfederacji Lewiatan, tak by nie sugerować błędnego powiązania z Polską Siecią Handlową Lewiatan" - głosi komunikat sieci sklepów.
CBA oraz CBŚP zatrzymały w środę m.in. prezesa Konfederacji Lewiatan Macieja Wituckiego oraz byłego senatora PO Tomasza Misiaka. Jak podało Radio Zet, w czwartek zatrzymani usłyszeli zarzuty m.in. prania brudnych pieniędzy i działania na szkodę 22 tys. pracowników.
Zatrzymań dokonano w związku ze śledztwem w sprawie wielomilionowych wyłudzeń z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w latach 2010-19.