Ale wpadka w "Wiadomościach". Na grafice wszystko widać
W czwartkowym głównym wydaniu "Wiadomości" TVP ukazał się materiał na temat cen paliw w Polsce. Autor chciał pokazać, że stawki za benzynę 95 są w naszym kraju najniższe w całej Unii Europejskiej. Nie obyło się jednak bez wpadki. Na pokazanej na ekranie grafice, do Wspólnoty włączono również państwa, które nigdy do niej nie należały.
Materiał Dominika Cierpioła zapowiedziała Danuta Holecka. - Po kilku tygodniach zawirowań na światowych rynkach, w Polsce znów paliwo jest najtańsze w Unii Europejskiej. W ostatnich dniach cena popularnej 95 spadła o kilkadziesiąt groszy na litrze. To efekt spadku cen ropy i umocnienia złotego oraz połączenia Orlenu z Lotosem - tłumaczyła widzom.
Następnie reporter TVP przekonywał, że ceny na stacjach Orlenu spadły "o kilkadziesiąt groszy" w porównaniu z ubiegłym miesiącem. Zastosował też znany z "Wiadomości" zabieg. Pokazano wypowiedzi kilku "zwykłych Polaków", zapytanych o obecne stawki za paliwo. Wszyscy byli zachwyceni.
W dalszej części na ekranie pojawiła się plansza z grafiką. "Średnie ceny paliwa 95 w zł w Unii Europejskiej" - mogli przeczytać widzowie "Wiadomości" u góry ekranu. Poniżej przedstawiono flagi sześciu krajów wraz z cenami, jakie trzeba w nich zapłacić za benzynę 95. Problem w tym, że dwa z nich - Szwajcaria i Norwegia - nie należą do UE.
Zobacz też: Neo-Nówka podbija sieć. Odpowiada rzecznikowi PiS
W Polsce paliwo jest najtańsze? Wpadka "Wiadomości"
Najwyraźniej sam autor materiału również nie zauważył tego istotnego szczegółu, bo sugestia że wspomniane kraje jednak należą do Wspólnoty pojawiła się także w jego komentarzu do grafiki.
- Ostatnie obniżki cen sprawiły, że w Polsce paliwa znów są relatywnie najtańsze w Unii Europejskiej. Z danych branżowego e-petrol.pl wynika, że średnia cena 95, liczona jeszcze bez najnowszej obniżki przez Orlen, to 7,19 zł. W pierwszej trójce krajów z najtańszymi paliwami są jeszcze Słowenia i Chorwacja. Najdrożej jest w Danii, Norwegii i Szwajcarii - mówił w tle Dominik Cierpioł.
Przeczytaj też:
Źródło: TVP