Trwa ładowanie...

WHO: Rośnie liczba osób chorych na odrę w Europie. Osiągnięty został rekordowy poziom

Według WHO osiągnięty został rekordowy poziom zachorowalności na odrę w Europie. W ubiegłym roku liczba wzrosła aż trzykrotnie – 82,6 tysięcy przypadków.

Share
WHO: Rośnie liczba osób chorych na odrę w Europie. Osiągnięty został rekordowy poziom
Źródło: East News
d2nwqct

Liczba chorych na odrę w Europie różni się w zależności od danego kraju. Najwięcej z nich zarejestrowano na Ukrainie, czyli 53,2 tysięcy. W następnej kolejności znajdują się: Serbia (5 tysięcy), Francja (2,3 tys.), Rosja (2,3 tys.) oraz Grecja (2,2 tys.). Na terenie naszego kraju zapadalność na tę chorobę jest wyjątkowo mała (335).

Europejskie biuro Światowej Organizacji Zdrowia w Kopenhadze informuje, że w 2018 r. w porównaniu do 2017 r. ilość chorych na odrę zwiększyła się aż trzy razy. Dwa lata temu w Europie zarejestrowano 25,8 tysięcy przypadków, rok później 82,6 tysięcy.

d2nwqct

Zmiany dotyczą również umieralności z powodu odry. W 2018 roku zmarły 72 osoby, a w 2017 r. prawie o połowę mniej – 42.

Dzieci największymi ofiarami odry

Odra jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób wirusowych w wieku dziecięcym. Do zarażenia dochodzi drogą kropelką lub poprzez bezpośrednią interakcję z wydzieliną jamy nosowo-gardłowej.

Zachorowalność na odrę – główne przyczyny

Raport WHO jasno wskazuje, że główną przyczyną zachorowalności na odrę na obszarze Ukrainy była zmniejszona ilość szczepionych osób. W 2016 r. ze względu na konflikt z Rosją szczepionkę otrzymało zaledwie 31% dzieci.

Specjaliści twierdzą, że w niektórych rejonach wciąż jest duży odsetek osób nieszczepionych przeciw odrze. Tego typu zachowania przyczyniają się do coraz większej ekspansji jej wirusa.

d2nwqct

Podziel się opinią

Share
d2nwqct
d2nwqct
Więcej tematów