Weź udział w dyskusji o przyszłości Europy. W Unii czekają na twój głos
Równe traktowanie państw członkowskich, opodatkowanie influencerów działających w mediach społecznościowych i lepszy transport publiczny pomiędzy krajami – tego chcą młodzi Europejczycy. A co ty chciałbyś poprawić w działaniu UE? Zgłoś swój pomysł i zachęć innych do dyskusji.
Unia Europejska pyta młodych Europejczyków o to, co chcieliby zmienić w swoim najbliższym otoczeniu, innym kraju członkowskim lub całej Wspólnocie. Wypowiedzieć może się każdy. Po co?
Zdecydowana większość (92 proc.) mieszkańców wszystkich państw członkowskich, uczestników sondażu "Przyszłość Europy", przeprowadzonego na zlecenie Eurobarometru, domaga się, aby ich zdanie było częściej uwzględniane w podejmowaniu decyzji na najwyższych szczeblach władzy.
Co więcej, blisko połowa respondentów (45 proc.) za największe światowe wyzwanie mające wpływ na przyszłość UE postrzega zmianę klimatu. To jeden z obszarów, w którym młodzi mogą zabrać głos.
Pozostałe (w sumie jest ich dziewięć) to m.in. zdrowie, transformacja cyfrowa, migracja czy demokracja europejska. Młodzi swoje pomysły mogą zgłaszać na stronie youthideas.eu/pl.
Te, które będą się powtarzać najczęściej i zyskają najwięcej głosów (pomysły można lajkować i komentować), zostaną przedstawione podczas Europejskiego Spotkania Młodzieży 2021 (EYE2021), które odbędzie się już 8-9 października w Strasburgu.
"Wejdź na stronę youthideas.eu/pl i wypełnij prosty formularz z imieniem, adresem mailowym oraz krajem pochodzenia. Następnie podziel się z innymi swoim pomysłem. Kiedy zostanie on opublikowany na stronie, inni użytkownicy będą mogli go lajkować i komentować."
Większa integracja, wspólne pociągi
Na platformie widnieje już blisko 1300 pomysłów i idei. Czego chcą młodzi Europejczycy?
Silniejszej integracji europejskiej. "Proponujemy zjednoczenie wszystkich organów regulacyjnych Unii i przekształcenie Parlamentu Europejskiego w jedyną władzę ustawodawczą, prawdziwy europejski rząd. Organ ten byłby wybierany bezpośrednio przez obywateli UE i reprezentowałby interesy całej Wspólnoty, a nie tylko te narodowe" – piszą autorzy jednego z najpopularniejszych wpisów.
Uczestnicy dyskusji o przyszłości Europy zwracają także uwagę na potrzebę równego traktowania wszystkich państw członkowskich. Apelują o "pomoc słabiej rozwiniętym krajom, zwłaszcza Europy Południowej i Wschodniej, w rozwoju oraz wyrównaniu szans z bardziej rozwiniętymi państwami".
I wskazują na konkretne działania: "fuzje administracyjne, mniej utrudnień i biurokracji dla przedsiębiorców, stworzenie przepisów antykorupcyjnych". – "W ten sposób UE może skutecznie łączyć się z bardziej odległymi zakątkami kontynentu" – przekonują.
Młode pokolenie dostrzega też zmiany na rynku pracy i chce włączenia do systemu podatkowego coraz większej rzeszy influencerów działających w mediach społecznościowych.
"Pozwoli to młodym ludziom legalnie inwestować w swoje kariery i deklarować dochody. Influencerzy i twórcy treści to w większości ludzie młodzi, którzy w wolnym czasie dorabiają sobie w sieci" – tłumaczą.
Europejczycy chcą również sprawniej poruszać się między poszczególnymi krajami. "Powinniśmy zapewnić szeroką sieć transportową, która połączy wszystkie państwa członkowskie. Połączenie krajowych sieci kolejowych, tramwajowych oraz linii metra ułatwiłoby społeczną i gospodarczą integrację mieszkańców uboższych i opuszczonych obszarów. Silniejsza sieć transportowa to bardziej zjednoczona UE, duża liczba miejsc pracy i ograniczony ruch lotniczy – wskazują.
Interesującym pomysłem jest też walka z pożarami lasów, do których tak często dochodzi w ostatnich latach, przy zaangażowaniu rolników i najnowszych zdobyczy technologicznych.
"Pasterstwo, czyli poruszanie się po określonym terytorium w poszukiwaniu pastwisk, to wciąż tradycyjny sposób życia części Europejczyków, który może okazać się przydatny w zapobieganiu pożarom lasów. Takie technologie jak sztuczna inteligencja czy Big Data mogą identyfikować obszary o wysokim ryzyku zapłonięcia ze względu na ilość i jakość występującej tam roślinności. Informacje te powinny być udostępniane pasterzom w całej UE, którzy mogliby wypasać na tych terenach swoje zwierzęta, usuwając w ten sposób rośliny podatne na spalenie – sugerują.
Podziel się swoimi spostrzeżeniami
Przyjrzenie się bliżej potrzebom Europejczyków to jeden z najważniejszych elementów Konferencji w sprawie przyszłości Europy, serii otwartych debat i dyskusji, prowadzonych także w internecie.
Szczególne miejsce w tych konsultacjach zajmuje młodzież. Katalog z ich pomysłami wciąż się rozrasta. Cały czas przybywa też zwolenników zgłoszonych rozwiązań.
I ty także możesz dołączyć do grona pomysłodawców, zyskując przy tym pewność, że twój głos nie przejdzie bez echa. Jak to działa?
Wejdź na stronę youthideas.eu/pl i wypełnij prosty formularz z imieniem, adresem e-mail oraz krajem pochodzenia. Następnie podziel się z innymi swoim pomysłem. Kiedy zostanie on opublikowany na stronie, inni użytkownicy będą mogli go lajkować i komentować.
Idee, które będą się powtarzać i uzyskają największą liczbę głosów, zostaną zaprezentowane podczas EYE2021. Najważniejsze zostaną przegłosowane na sesji plenarnej zamykającej wydarzenie, a następnie trafią do sprawozdania Youth Ideas, które zostanie przedstawione członkom Konferencji w sprawie przyszłości Europy oraz posłom do Parlamentu Europejskiego.
Co ważne, wszystkie pomysły zgłoszone na platformie są dostępne dla obywateli i decydentów w zakładce "Przeszukuj pomysły".
Powiedz głośno, jakiej chcesz Europy. Przyszłość Wspólnoty jest także w twoich rękach!
WP Wiadomości na: