Trwa ładowanie...

Weto budżetu UE. Kompromis pod znakiem zapytania. "Kilka krajów się sprzeciwia"

Weto budżetu UE. - Jesteśmy w trakcie rozmów dotyczących porozumienia w sprawie unijnego budżetu. Sprzeciwia mu się kilka krajów - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. - Do weta nie dojdzie, jeżeli porozumienie nie będzie dobre dla Polski - dodaje.

Weto budżetu UE. "Premier Mateusz Morawiecki opowie się za propozycją kompromisu w sprawie budżetu UE, jeżeli to porozumienie będzie dobre dla Polski"Weto budżetu UE. "Premier Mateusz Morawiecki opowie się za propozycją kompromisu w sprawie budżetu UE, jeżeli to porozumienie będzie dobre dla Polski"Źródło: Aleksiej Witwicki / Forum, fot: RM, Aleksiej Witwicki / Forum
d26slvo
d26slvo

Dwudniowy szczyt unijny rozpoczął się w czwartek w Brukseli. Państwa UE pracują nad kompromisem pozwalającym na dalsze prace nad wieloletnim budżetem Unii i funduszem odbudowy. Przypomnijmy: Polska i Węgry sprzeciwiają się, by w budżecie UE środki były powiązane z praworządnością i grożą wetem. Wciąż trwają negocjacje na najwyższym szczeblu.

- Jesteśmy w trakcie rozmów dotyczących porozumienia w sprawie unijnego budżetu i jesteśmy blisko, aby je osiągnąć, jednak sprzeciwia mu się kilka krajów. Zobaczymy, ile potrwa wypracowanie porozumienia. Możliwe, że nie dojdzie do niego w czwartek - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.

Szczyt UE. Weto budżetu. "Nie zgodzimy się na próby rozmiękczania zapisów"

W środę na spotkaniu ambasadorów państw UE została przedstawiona propozycja kompromisu, wypracowana podczas konsultacji w Warszawie, Berlinie, Budapeszcie i Brukseli. Premier Węgier Viktor Orban wchodząc do budynku Rady Europejskiej powiedział, że kompromis jest blisko.

Ale z nieoficjalnych informacji wiadomo, że propozycji wypracowanej przez Polskę, Węgry i niemiecką prezydencję ostro sprzeciwiają się Holendrzy. Potwierdza to w rozmowie z Wirtualną Polską Paweł Jabłoński.

d26slvo

- Kluczowym elementem, który powinien znaleźć się w porozumieniu, są dla nas wiążące kryteria związane z mechanizmem warunkowości, który będzie mógł zostać użyty tylko wtedy, gdy dojdzie do naruszenia interesów finansowych UE - wyjaśnia nam Jabłoński. - Innymi słowy, jeżeli nie dojdzie do szkody dla budżetu, nie będzie można zastosować mechanizmu warunkowości - dodaje.

- Jeżeli to porozumienie będzie dobre dla Polski. Nie zgodzimy się na próby rozmiękczania tych zapisów i dopuszczenie arbitralności - zastrzega Paweł Jabłoński. - Myślę, że wszystkim politykom Zjednoczonej Prawicy zależy na warunkach dobrych dla Polski, a to oznacza takie warunki, które zabezpieczą nas przed ryzykiem sankcji nie tylko na chwilę, ale na stałe - dodaje wiceminister.

Zobacz: Czy Polska i Węgry utrzymają sojusz ws. budżetu UE? "Orban jest oportunistą"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d26slvo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26slvo
Więcej tematów