Węgry. Fidesz odrzucił głosowanie ws. przyłączenia Szwecji i Finlandii do NATO

Jak donosi "Népszava" Fidesz odrzucił propozycję w węgierskim parlamencie propozycję debaty na temat akcesji Szwecji i Finlandii do NATO. Węgry i Turcja to jedyne kraje, które nie zaakceptowały jeszcze wniosku państw, dotyczącego ich przyszłości w Sojuszu.

Premier Węgier, Viktor Orban (Photo by Arpad Kurucz/Anadolu Agency via Getty Images)
Premier Węgier, Viktor Orban (Photo by Arpad Kurucz/Anadolu Agency via Getty Images)
Źródło zdjęć: © GETTY | Anadolu Agency
Karina Strzelińska

Portal "Népszava" przekazał, że wczoraj w węgierskim parlamencie partia Fidesz Wiktora Orbana odrzuciła propozycję przeprowadzenia debaty w sprawie przyłączenia do NATO Finlandii i Szwecji. Przeciwko było 117 posłów rządzącego ugrupowania, a "za" zaledwie 39 polityków.

Tóth Bertalan, poseł Węgierskiej Partii Socjalistycznej wystąpił z wnioskiem, by dodać do wtorkowego porządku obrad ogólną dyskusję na temat dołączenia do Sojuszu Północnoatlantyckiego nowych państw. Wynik głosowania zbulwersował posła.

- Decyzja ta jest niezrozumiała i nierozsądna, ponieważ Finlandia i Szwecja są oddanymi partnerami NATO, uczestniczyły w programie partnerstwa pokojowego Sojuszu od 1994 roku i aktywnie angażowały się w działania wspierających pokój, takich jak na przykład te w Afganistanie lub obecnie w Kosowie i Iraku. Wstyd - skwitował w portalu społecznościowym Tóth Bertalan.

Stosunek Fideszu do akcesji Finlandii i Szwecji do NATO

Węgry i Turcja to jedyne kraje NATO, które nie zaakceptowały jeszcze wniosku Finlandii i Szwecji. Rząd Orbana nie chce oficjalnie przedstawiać swojego stanowiska, bo oczekuje na decyzję Turcji.

- Węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó powiedział w maju, że nie jest przekonany co do członkostwa Finlandii i Szwecji w NATO i należy brać pod uwagę opinie Turcji - skomentowała Katalin Miklóssy, fińska ekspert z Instytutu Aleksanteri-instituutti dla "Iltalehti".

Finlandia i Szwecja wystąpiły z wnioskiem o włączenie do Sojuszu Północnoatlantyckiego w związku z rosyjską inwazją w Ukrainie.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
węgrynatoviktor orban
Wybrane dla Ciebie