Wdowa po tragicznie zmarłym senatorze chce go zastąpić
Minął termin składania do Państwowej Komisji Wyborczej zawiadomień o utworzeniu komitetów wyborczych w wyborach uzupełniających do senatu. Do tego czasu wpłynęło 12 zawiadomień, dwa z nich komisja już przyjęła - poinformował ekspert PKW Lech Gajzler. W okręgu krośnieńsko-przemyskim tragicznie zmarłego senatora Stanisława Zająca chce zastąpić wdowa po nim, Alicja Zając.
04.05.2010 | aktual.: 04.05.2010 19:09
Wybory uzupełniające do senatu odbędą się w: Katowicach, Krośnie oraz Płocku. Do obsadzenia są trzy mandaty po senatorach: Krystynie Bochenek (PO), Stanisławie Zającu (PiS) oraz Janinie Fetlińskiej (PiS), którzy zginęli 10 kwietnia w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.
Alicja Zając powiedziała na konferencji prasowej, że o kandydowanie poprosił ją Jarosław Kaczyński za pośrednictwem posła Marka Kuchcińskiego. Alicja Zając zapowiada, że jej kampania będzie na pewno bardzo spokojna i wyważona. Podkreśliła, że nie wie jeszcze, czy inne partie będą wystawiały swoich kandydatów do senatu w tym okręgu, ale podkreśliła, że z ewentualnymi kontrkandydatami nie będzie walczyć. - Będę pracować na siebie, aby uzyskać jak najlepszy wynik wyborczy - powiedziała.
Chociaż decyzja o kandydowaniu nie była łatwa, Alicja Zając chciałaby w senacie kontynuować zadania rozpoczęte przez jej męża. Interesują ją głównie sprawy społeczne.
Alicja Zając ma 57 lat. Aktualnie pełni funkcję przewodniczącej Rady Powiatu jasielskiego i szefowej zarządu okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Rzeszowie. Nie należy do żadnej partii.
Do Państwowej Komisji Wyborczej wpłynęły zawiadomienia komitetów wyborczych partii politycznych: Polskiej Partii Pracy "Sierpień 80", Polskiego Stronnictwa Ludowego, Partii Zielonych, Polski Plus, Platformy Obywatelskiej, Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Unii Polityki Realnej, Prawa i Sprawiedliwości, Partii Demokratycznej demokraci.pl, Zielonych, Wolności i Praworządności. Zawiadomienie złożył także komitet wyborczy wyborców Społecznego Porozumienia Lewicy województwa śląskiego na rzecz Artura Stojko.
Komisja przyjęła już zawiadomienie komitetu wyborczego Polskiej Partii Pracy "Sierpień 80" oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Kto nowym senatorem z Katowic?
Wicemarszałek woj. śląskiego Adam Stach będzie kandydatem Polskiego Stronnictwa Ludowego w wyborach uzupełniających do senatu w okręgu katowickim - zdecydowała wojewódzka konwencja wyborcza tego ugrupowania.
PSL jest drugim, po lewicy, komitetem, który oficjalnie ogłosił nazwisko swojego kandydata w zaplanowanych na 20 czerwca wyborach. Nowy senator zajmie miejsce Krystyny Bochenek (PO), która zginęła w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.
Adam Stach ma 57 lat. Wicemarszałkiem woj. śląskiego jest od jesieni 2008 r. Z wykształcenia jest ekonomistą - wykładał na prywatnych wyższych uczelniach, był szefem rady nadzorczej Funduszu Górnośląskiego. Od 1994 r. kierował przedsiębiorstwem badającym sprawozdania finansowe przedsiębiorstw, jest biegłym sądowym w zakresie finansów i rachunkowości oraz doradcą podatkowym. Działa w strukturach PSL od 40 lat; był m.in. szefem śląskiej organizacji tej partii, tracąc tę funkcję po wyborach samorządowych 2002 r. Jest członkiem zarządu wojewódzkiego PSL.
Wcześniej nazwisko swojego kandydata ogłosiły ugrupowania lewicowe, zgłaszając w Państwowej Komisji Wyborczej komitet Społecznego Porozumienia Lewicy Woj. Śląskiego na rzecz Artura Stojko. Porozumienie to, w skład którego wchodzi m.in. SLD, tworzy 19 podmiotów - partii politycznych, stowarzyszeń, związków zawodowych i organizacji społecznych. Artur Stojko jest profesorem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, specjalistą apiterapii - leczenia produktami pszczelimi. Profesor ubiegał się już o mandat senatora, bez powodzenia.
Prawo i Sprawiedliwość oraz Platforma Obywatelska ostatecznie nie zdecydowały jeszcze, kto będzie je reprezentował w wyborach uzupełniających do senatu.