Trwa ładowanie...

Wcześniaki bez szans na leki. Tak zadecydowało ministerstwo

Ministerstwo zdrowia odmawia refundacji leku dla wcześniaków, który mógłby ratować ich życie. Argumentuje to względami ekonomicznymi. "To zbyt obciąży budżet" - pisze resort.

Wcześniaki bez szans na leki. Tak zadecydowało ministerstwoŹródło: Facebook.com
ds6axqp
ds6axqp

– To przerażające. Pieniądze decydują o życiu wcześniaków, o zdrowiu całej populacji – komentuje w "Gazecie Wyborczej" decyzję Ministerstwa Zdrowia, prof. Ryszard Lauterbach, pediatra i neonatolog.

Chodzi o lek podawany wcześniakom, który może ratować ich życie. W porównaniu z resztą Europy, do niedawna, jego cena w Polsce była najwyższa i dlatego ministerstwo nie chciało go refundować, twierdząc, że "to zbyt obciąży budżet". Ostatnio firma produkująca środek obniżyła jego cenę o blisko 30 proc. Mimo to resort nadal odmawia refundacji i argumentuje to względami ekonomicznymi.

– To jest jedyny program lekowy dla wcześniaków – podkreśla prof. Ewa Helwich, konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii. - Przy dziesiątkach programów przeznaczonych dla dorosłych, dla wcześniaków jest tylko ten jeden.

ds6axqp

Kilka dni temu, prof. Ryszard Lauterbach, na tablicy oddziału neonatologicznego Szpitala Uniwersyteckiego powiesił apel do rodziców. Poprosił ich o wsparcie lekarzy zabiegających o refundację leku, który chroni wcześniaki urodzone między 29 a 32 tygodniem ciąży.

W Polsce lek podawany jest wyłącznie wcześniakom urodzonym przed 28 tygodniem ciąży, choć i dla wcześniaków urodzonych w kolejnych tygodniach może być zbawinny. Konsekwencje niepodania leku mogą być tragiczne, bo czterokrotnie zwiększają ryzyko astmy i problemy z prawidłowym rozwojem płuc.

Żródło: Gazeta Wyborcza

ds6axqp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ds6axqp
Więcej tematów