Trwa ładowanie...

Wcześniaki bez szans na leki. Tak zadecydowało ministerstwo

Ministerstwo zdrowia odmawia refundacji leku dla wcześniaków, który mógłby ratować ich życie. Argumentuje to względami ekonomicznymi. "To zbyt obciąży budżet" - pisze resort.

Share
Wcześniaki bez szans na leki. Tak zadecydowało ministerstwo
Źródło: Facebook.com
d15oplb

– To przerażające. Pieniądze decydują o życiu wcześniaków, o zdrowiu całej populacji – komentuje w "Gazecie Wyborczej" decyzję Ministerstwa Zdrowia, prof. Ryszard Lauterbach, pediatra i neonatolog.

Chodzi o lek podawany wcześniakom, który może ratować ich życie. W porównaniu z resztą Europy, do niedawna, jego cena w Polsce była najwyższa i dlatego ministerstwo nie chciało go refundować, twierdząc, że "to zbyt obciąży budżet". Ostatnio firma produkująca środek obniżyła jego cenę o blisko 30 proc. Mimo to resort nadal odmawia refundacji i argumentuje to względami ekonomicznymi.

d15oplb

– To jest jedyny program lekowy dla wcześniaków – podkreśla prof. Ewa Helwich, konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii. - Przy dziesiątkach programów przeznaczonych dla dorosłych, dla wcześniaków jest tylko ten jeden.

Kilka dni temu, prof. Ryszard Lauterbach, na tablicy oddziału neonatologicznego Szpitala Uniwersyteckiego powiesił apel do rodziców. Poprosił ich o wsparcie lekarzy zabiegających o refundację leku, który chroni wcześniaki urodzone między 29 a 32 tygodniem ciąży.

W Polsce lek podawany jest wyłącznie wcześniakom urodzonym przed 28 tygodniem ciąży, choć i dla wcześniaków urodzonych w kolejnych tygodniach może być zbawinny. Konsekwencje niepodania leku mogą być tragiczne, bo czterokrotnie zwiększają ryzyko astmy i problemy z prawidłowym rozwojem płuc.

Żródło: Gazeta Wyborcza

d15oplb

Podziel się opinią

Share
d15oplb
d15oplb
Więcej tematów