Wcześniaki bez szans na leki. Tak zadecydowało ministerstwo
Ministerstwo zdrowia odmawia refundacji leku dla wcześniaków, który mógłby ratować ich życie. Argumentuje to względami ekonomicznymi. "To zbyt obciąży budżet" - pisze resort.
27.01.2018 | aktual.: 06.06.2018 14:52
– To przerażające. Pieniądze decydują o życiu wcześniaków, o zdrowiu całej populacji – komentuje w "Gazecie Wyborczej" decyzję Ministerstwa Zdrowia, prof. Ryszard Lauterbach, pediatra i neonatolog.
Chodzi o lek podawany wcześniakom, który może ratować ich życie. W porównaniu z resztą Europy, do niedawna, jego cena w Polsce była najwyższa i dlatego ministerstwo nie chciało go refundować, twierdząc, że "to zbyt obciąży budżet". Ostatnio firma produkująca środek obniżyła jego cenę o blisko 30 proc. Mimo to resort nadal odmawia refundacji i argumentuje to względami ekonomicznymi.
– To jest jedyny program lekowy dla wcześniaków – podkreśla prof. Ewa Helwich, konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii. - Przy dziesiątkach programów przeznaczonych dla dorosłych, dla wcześniaków jest tylko ten jeden.
Kilka dni temu, prof. Ryszard Lauterbach, na tablicy oddziału neonatologicznego Szpitala Uniwersyteckiego powiesił apel do rodziców. Poprosił ich o wsparcie lekarzy zabiegających o refundację leku, który chroni wcześniaki urodzone między 29 a 32 tygodniem ciąży.
W Polsce lek podawany jest wyłącznie wcześniakom urodzonym przed 28 tygodniem ciąży, choć i dla wcześniaków urodzonych w kolejnych tygodniach może być zbawinny. Konsekwencje niepodania leku mogą być tragiczne, bo czterokrotnie zwiększają ryzyko astmy i problemy z prawidłowym rozwojem płuc.
Żródło: Gazeta Wyborcza