Trwa ładowanie...

Ważny gest. Prymas Polski abp Wojciech Polak przeprasza

- Chciałbym publicznie przeprosić wszystkie osoby wykorzystane seksualnie przez księży naszej archidiecezji. Archidiecezja gnieźnieńska nie jest od tych przestępstw i grzechów wolna - powiedział prymas Polski abp Wojciech Polak.

Share
Ważny gest. Prymas Polski abp Wojciech Polak przeprasza
Źródło: PAP, fot: Jakub Kaczmarczyk
d4j721r

- Te straszne krzywdy wyrządzone przez naszych księży, rodząc w nas wszystkich - we mnie jako pierwszym - ból i wstyd, jednocześnie mobilizują, aby jeszcze raz powtórzyć, że każdy sygnał i każde ujawnienie przyjmujemy i nadal przyjmować będziemy z największą starannością, pamiętając, że nie jest łatwo przełamać lęk i wstyd - powiedział prymas Polski abp Wojciech Polak na konferencji prasowej w Gnieźnie.

Dodał, że obecnie dysponuje wiedzą o pięciu osobach poszkodowanych, ale zastrzegł, że nie można wykluczyć dalszych zgłoszeń. - Każdą z tych osób, niezależnie od tego, czy doświadczyła takiego przestępstwa dawno temu, czy w nieodległej przeszłości, jeszcze raz serdecznie przepraszam. Nie dość mówienia o ich krzywdzie, o krzywdzie wyrządzonej im samym, ich rodzinom, a także wspólnocie Kościoła - podkreślił abp Polak.

Zapewnił, że ofiary wykorzystania seksualnego "zostały przyjęte i wysłuchane, a tym, którzy tego potrzebowali, udzielona została też pomoc materialna".

Zobacz także: Joanna Scheuring-Wielgus o pedofilii w Kościele. Mówi o niszczeniu akt

Arcybiskup zaprezentował wytyczne dotyczące ochrony dzieci i młodzieży w archidiecezji gnieźnieńskiej. Dokument będzie od lipca obowiązywał wszystkie osoby duchowne i świeckie we wszystkich jednostkach kościelnych mających do czynienia z dziećmi.

d4j721r

Raport o pedofilii

Przypomnijmy, kilka tygodni temu Episkopat zaprezentował raport dotyczący przypadków pedofilii w Kościele katolickim. Z opracowania wynika, że od 1990 r. Kościół otrzymał 382 zgłoszenia przypadków wykorzystania seksualnego małoletnich. 198 z nich dotyczyło osób poniżej 15 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4j721r

Podziel się opinią

Share
d4j721r
d4j721r
Więcej tematów