Qaqwqwrqw

Szczegóły raportu o pedofilii w Kościele. Prawie 400 przypadków

Dane przygotowane przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego oraz Centrum Ochrony Dziecka obejmują okres od 1 stycznia 1990 roku do 30 czerwca 2018 roku. W tym czasie wpłynęły łącznie 382 zgłoszenia dotyczące molestowania nieletnich przez duchownych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Twórcy raportu zwracają uwagę na "różnice w rzetelności" wypełnionych ankiet w poszczególnych diecezjach
Twórcy raportu zwracają uwagę na "różnice w rzetelności" wypełnionych ankiet w poszczególnych diecezjach (WP.PL)
Qaqwqwrqw

198 przypadków dotyczyło małoletnich w wieku poniżej 15. roku życia, a 184 nieletnich starszych niż 15 lat. Łączna liczba poszkodowanych, również niepotwierdzonych, wyniosła 625. Ofiary w wieku poniżej 15. roku życia również w tym przypadku stanowiły nieznaczną większość (345).

Większość poszkodowanych stanowili chłopcy (58,4 proc.). Wobec 95 proc. duchownych, co do których pojawiły się zgłoszenia, odbył się proces kanoniczny. Niespełna 75 proc. wspomnianych procesów zakończyło się w momencie zbierania danych do raportu. Tylko co czwarty z zakończonych procesów zakończył się wydaleniem ze stanu duchownego. Inne kary jak m.in. suspensa, zakaz pracy z dziećmi czy zakaz wystąpień publicznych, zostały wymierzone w 40,3 proc. przypadków. Średnio co 10. proces zakończył się uniewinnieniem oskarżonego duchownego.

ISKK
Podziel się
Qaqwqwrqw

168 z 382 przypadków molestowania zakończyło się zgłoszeniem do organów państwa. 80 proc. z nich zostało zakończone. W 85 procesach zapadł wyrok skazujący, 36 spraw umorzono, w dwóch uniewinniono duchownych, a w 12 odmówiono wszczęcia postępowania.

Jak wynika z raportu, liczba zgłaszanych przypadków molestowania na przestrzeni lat rosła - od 5 w 1990 roku do 36 w 2017 roku. Przestępstwa seksualne najczęściej zgłaszali sami poszkodowani (41,6 proc. przypadków) oraz ich bliscy (prawie 21 proc.) W niespełna 6 proc. przypadków Kościół dowiadywał się o molestowaniu od organów państwa, a w 5 proc. z mediów.

ISKK
Podziel się
Qaqwqwrqw

Twórcy raportu podkreślają, że "pomiędzy poszczególnymi diecezjami i jurysdykcjami zakonnymi występowały różnice w rzetelności wypełnionych ankiet", a "dane w kilku przypadkach były niepełne oraz niespójne". Z całym dokumentem można zapoznać się klikając tutaj.

Źródło: Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego

Zobacz także: Raport dotyczący pedofilii w Kościele. Episkopat podaje konkretne liczby

Qaqwqwrqw

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw