Trwa ładowanie...

Szczegóły raportu o pedofilii w Kościele. Prawie 400 przypadków

Dane przygotowane przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego oraz Centrum Ochrony Dziecka obejmują okres od 1 stycznia 1990 roku do 30 czerwca 2018 roku. W tym czasie wpłynęły łącznie 382 zgłoszenia dotyczące molestowania nieletnich przez duchownych.

Szczegóły raportu o pedofilii w Kościele. Prawie 400 przypadkówŹródło: WP.PL
d25rvvo

198 przypadków dotyczyło małoletnich w wieku poniżej 15. roku życia, a 184 nieletnich starszych niż 15 lat. Łączna liczba poszkodowanych, również niepotwierdzonych, wyniosła 625. Ofiary w wieku poniżej 15. roku życia również w tym przypadku stanowiły nieznaczną większość (345).

Większość poszkodowanych stanowili chłopcy (58,4 proc.). Wobec 95 proc. duchownych, co do których pojawiły się zgłoszenia, odbył się proces kanoniczny. Niespełna 75 proc. wspomnianych procesów zakończyło się w momencie zbierania danych do raportu. Tylko co czwarty z zakończonych procesów zakończył się wydaleniem ze stanu duchownego. Inne kary jak m.in. suspensa, zakaz pracy z dziećmi czy zakaz wystąpień publicznych, zostały wymierzone w 40,3 proc. przypadków. Średnio co 10. proces zakończył się uniewinnieniem oskarżonego duchownego.

ISKK
Źródło: ISKK

168 z 382 przypadków molestowania zakończyło się zgłoszeniem do organów państwa. 80 proc. z nich zostało zakończone. W 85 procesach zapadł wyrok skazujący, 36 spraw umorzono, w dwóch uniewinniono duchownych, a w 12 odmówiono wszczęcia postępowania.

d25rvvo

Jak wynika z raportu, liczba zgłaszanych przypadków molestowania na przestrzeni lat rosła - od 5 w 1990 roku do 36 w 2017 roku. Przestępstwa seksualne najczęściej zgłaszali sami poszkodowani (41,6 proc. przypadków) oraz ich bliscy (prawie 21 proc.) W niespełna 6 proc. przypadków Kościół dowiadywał się o molestowaniu od organów państwa, a w 5 proc. z mediów.

ISKK
Źródło: ISKK

Twórcy raportu podkreślają, że "pomiędzy poszczególnymi diecezjami i jurysdykcjami zakonnymi występowały różnice w rzetelności wypełnionych ankiet", a "dane w kilku przypadkach były niepełne oraz niespójne". Z całym dokumentem można zapoznać się klikając tutaj.

d25rvvo

Źródło: Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego

Zobacz także: Raport dotyczący pedofilii w Kościele. Episkopat podaje konkretne liczby

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d25rvvo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25rvvo
Więcej tematów