Ważny apel papieża Franciszka. Wzywa do "rozbrojenia myśli, słów i spojrzeń"
Podczas wtorkowej wizyty na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie papież Franciszek zaapelował o "rozbrojenie myśli, słów i spojrzeń". W swoim przemówieniu podkreślił potrzebę tworzenia przestrzeni bez hierarchii, gdzie wszyscy są równi, zamiast tradycyjnych katedr nauczycielskich.
Franciszek zwrócił uwagę, że w dialogu istotne jest bycie na "tej samej wysokości", co pozwala patrzeć sobie w oczy. "Tylko w ten sposób nauczanie staje się aktem miłosierdzia" - zaznaczył papież. Dodał również, że nie ma prawdziwego dialogu, gdy ktoś spogląda z góry na innych.
Papież podkreślił konieczność przekształcenia przestrzeni akademickiej w "dom serca". Wyraził przekonanie, że "żaden algorytm nie może zastąpić poezji, ironii i miłości", a studenci powinni nawiązać kontakt ze swoimi emocjami. Zaznaczył też, że edukacja nie może być przywilejem dostępnym tylko dla wybranych.
Wizyta miała miejsce na najstarszej rzymskiej papieskiej uczelni - Uniwersytecie Gregoriańskim, założonym w połowie XVI wieku. Uczelnia ta może pochwalić się bogatą historią; studiowało tam 27 przyszłych świętych, 57 błogosławionych oraz 16 papieży.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z Lewicy wystartuje kobieta? "Amerykanie mogli, to my też możemy"
Po spotkaniu na uniwersytecie Franciszek odwiedził w domu 76-letnią Emmę Bonino, znaną działaczkę włoskiej antyklerykalnej i pacyfistycznej lewicy, która zmaga się z chorobą.
Bonino to była minister spraw zagranicznych, unijna komisarz oraz parlamentarzystka i eurodeputowana, od dekad będąca jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci na włoskiej scenie politycznej.
Czytaj także: "Waszyngton przygotowany, jak na wojnę". Amerykanie w "strachu" decydują o "przyszłości narodu"
Czytaj także: Wybory prezydenckie w USA. Amerykanie ruszyli do urn
Źródło: PAP