Ważne wiadomości w poniedziałek rano. Orban z wizytą w Pekinie
Działo się, gdy spałeś. Prezentujemy zestawienie wydarzeń z minionej nocy. Zebraliśmy kilka najważniejszych doniesień agencyjnych.
• Viktor Orban, premier Węgier, przybył w poniedziałek do Pekinu na spotkanie z prezydentem Chin, Xi Jinpingiem. Wiadomość przekazał sekretarz prasowy premiera, Bertalan Havasi, powołując się na agencję MTI. - Misja pokojowa premiera Viktora Orbana jest kontynuowana - powiedział Havasi. Węgierski premier i towarzyszący mu minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto, mają przeprowadzić rozmowy, które mogą dotyczyć sposobów zakończenia wojny w Ukrainie. Szef gabinetu politycznego premiera, Balazs Orban, powiedział, że premier uważa za swój obowiązek, aby Unia Europejska pod węgierską prezydencją podjęła aktywne działania w sprawie wojny na Ukrainie. Wizyta w Pekinie jest już trzecim nieoczekiwanym ruchem Orbana, który sam określił swoje podróże jako "misję pokojową". Wcześniej Orban odwiedził Kijów i Moskwę, a te działania spotkały się z krytyką ze strony innych państw Unii Europejskiej.
• Francja w nocy wciąż mierzyła się z szokiem po zwycięstwie Nowego Frontu Ludowego w wyborach parlamentarnych we Francji. Niespodziewanie Lewicowy ruch wyprzedził obóz prezydenta Emmanuela Macrona, a faworyzowane Zjednoczenie Narodowe zdobyło trzecie miejsce. Francuzi zmobilizowali się i dali odpór siłom Marine Le Pen. Ugrupowanie, które miało zdobyć najwięcej mandatów w nowym parlamencie, skończyło dopiero na trzecim miejscu. Wygrał lewicowy sojusz, zawiązany na trzy tygodnie przed wyborami. Marine Le Pen, nawet ze wsparciem prawicowych Republikanów, nie obejmie władzy we Francji. Zwycięski NFL może liczyć na 182 mandaty, obowiązują prezydenta Macrona na 168, a partia Le Pen na 143 miejsca w parlamencie. 45 mandatów obsadzą centroprawicowi parlamentarzyści.
Działo się, gdy spałeś. Orban w Pekinie
• Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało o poderwaniu polskich i sojuszniczych myśliwców. Doszło do tego w nocy z niedzieli na poniedziałek. Rozkaz startu maszyn był efektem wzmożonej aktywności rosyjskiego lotnictwa nad terytorium zachodniej Ukrainy. Doszło do uderzeń na obiekty znajdujące się na zachodnim terytorium ukraińskim.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Staszek z gór
• W Azji deszcze monsunowe doprowadziły do wielu tragicznych wydarzeń. Według Asian News International w katastrofach i wypadkach minionej nocy zginęły 62 osoby, a 90 zostało rannych. W Parbat i pobliskich miejscowościach Dolakha i Gorkha powodzie w niszczyły domy i mosty. Ruch drogowy w różnych regionach został wstrzymany z powodu powodzi i osunięć ziemi spowodowanych deszczem. Deszcze monsunowe występują co roku od czerwca do września. Powodują ogromne szkody.
• Stan Teksas w USA przygotowywał się w nocy na nadejście burzy Beryl. Krajowe Centrum Huraganów przestrzegało przed niszczycielskimi wiatrami, falami sztormowymi i opadami deszczu. Niektóre z największych portów stanu zostały zamknięte w poniedziałek rano, a mieszkańcy zostali ostrzeżeni o możliwości wystąpienia powszechnych przerw w dostawie prądu. Beryl spowodował śmierć co najmniej 10 osób na Karaibach, zanim został zdegradowany do burzy tropikalnej, gdy uderzył w półwysep Jukatan w Meksyku. Dyrektor amerykańskiego Narodowego Centrum ds. Huraganów Michael Brennan ostrzegł mieszkańców terenów objętych zasięgiem huraganu Beryl, aby do poniedziałku znaleźli bezpieczne schronienie, "ponieważ niebezpieczne warunki będą się utrzymywać nawet po przejściu centrum huraganu B