Trwa ładowanie...

Resort edukacji umywa ręce. "Zostaliśmy oszukani"

Oświatowi związkowcy po raz kolejny w ostatnim miesiącu spotkali się z kierownictwem Ministerstwa Edukacji i Nauki. Mimo deklaracji obu stron o "punktach stycznych" w kilku kwestiach i "rokowaniach na przyszłość", działacze zawiedzeni są brakiem postępów w sprawie rozmów o podwyżkach. To od nich uzależniali dotychczas przeprowadzenie ewentualnego strajku.

Przedstawiciele związków zawodowych spotkali się z kierownictwem Ministerstwa Edukacji i Nauki (Photo by Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto via Getty Images)Przedstawiciele związków zawodowych spotkali się z kierownictwem Ministerstwa Edukacji i Nauki (Photo by Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto via Getty Images)Źródło: GETTY, fot: NurPhoto
d1lmsks
d1lmsks

Związkowcy od dawna domagają się od rządu znacznych podwyżek. Jak alarmują, w szkołach nasila się problem z obsadą - nauczyciele odchodzą z zawodu, zniechęceni niskimi płacami. Problem z każdym miesiącem narasta, bo wartość pensji obniża wysoka inflacja.

- Nauczyciele są sfrustrowani i przygnębieni jeszcze od 2019 roku, od strajku. Teraz nastroje są bardzo złe. Ludzie szukają sposobów na wyjście z zawodu, chcą iść na wcześniejsze emerytury. Przypominam, że protest "Solidarności" nie został odwołany, tylko zawieszony - mówiła "Gazecie Wyborczej" rzeczniczka Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność", Monika Ćwiklińska.

- Minister obiecywał nam 9 proc. podwyżki, rząd - 7,8 proc. A inflacja jest znacznie wyższa. Zaproponujemy, by rząd wypłacił nam jednorazowy dodatek drożyźniany w wysokości przeciętnego wynagrodzenia dla wszystkich nauczycieli jeszcze w tym roku - zapowiadał jeszcze przed spotkaniem, w rozmowie z "Gazetą Wyborczą", Sławomir Broniarz, szef ZNP.

d1lmsks

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mocne słowa pod adresem premiera. "Wprowadza wszystkich w błąd"

Niezrealizowane obietnice rządu

Nastrojów nie poprawiło środowe spotkanie. - Z dzisiejszego spotkania wynika to, że możemy się zajmować jakimiś szczegółami dotyczącymi np. drobnych zmian w ustawie o świadczeniach kompensacyjnych dla nauczycieli itp., natomiast póki co nie ma woli, bo to widać, ze strony rządu, merytorycznej, konkretnej rozmowy o systemie wynagradzania nauczycieli, z którym borykamy się od lat - mówiła Ćwiklińska.

d1lmsks

Przypomniała, że w 2019 roku "Solidarność" z rządem podpisała porozumienie w tej kwestii, wedle którego od 1 stycznia 2020 r. miał obowiązywać nowy system.

- Jak widzimy, zbliżamy się do 2023 roku i nie mamy nic. Nie mamy pomysłu, nie mamy przede wszystkim woli ze strony rządzących, żeby dotrzymać tego porozumienia i cokolwiek rozpocząć - jakieś prace w tym kierunku. My jesteśmy tym bardzo zawiedzeni, rozczarowani. Uważamy, że zostaliśmy w ten sposób oszukani - oceniła i podkreśliła, że ministerstwo zakrywa się brakiem możliwości wpływania na kształt budżetu państwa.

Podobnego zdania był Sławomir Wittkowicz, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego "Solidarność-Oświata". - To gra na czas, by dotrwać do końca roku i rozmawiać o podwyżkach dopiero w kontekście nowego budżetu. Minister chce rozmawiać o ocenie pracy nauczycieli? To oderwanie od rzeczywistości! Przy tej inflacji? Kiedy nauczyciele nie mogą związać końca z końcem? - powiedział "Wyborczej".

Ministerstwo widzi pozytywy

Z kolei wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski powiedział, że cieszy się ze środowego spotkania, które - jego zdaniem - przebiegło "w dobrej, merytorycznej atmosferze".

d1lmsks

Dopytywany o kwestię podwyżek, powiedział, że w trakcie negocjacji rządowych nad budżetem na 2023 rok ministerstwo proponowało wyższy poziom podwyżek. - Ale wskazaliśmy też na to, że nauczyciele zostali potraktowani jak wszystkie inne grupy zawodowe z administracji publicznej, a więc podwyżki będą na tym samym poziomie 7,8 proc. od stycznia przyszłego roku, choć pierwotnie mówiło się, że będzie to od maja - wskazał.

Następne spotkanie stron odbędzie się na początku przyszłego roku.

Źródło: "Gazeta Wyborcza", PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1lmsks
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lmsks
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj