Trwa ładowanie...

Ważą się losy Fideszu w Europejskiej Partii Ludowej

Władze Europejskiej Partii Ludowej nie chcą w swoich szeregach partii Fidesz Viktora Orbana. EPL zarzuca mu łamanie zasad demokracji i państwa prawa. Partia ma zostać zawieszona.

Share
Ważą się losy Fideszu w Europejskiej Partii LudowejŹródło: PAP, fot: Darek Delmanowicz
d4lpeck

Władze Europejskiej Partii Ludowej oficjalnie zaproponowały zawieszenie członkostwa partii Fidesz. Poinformowała o tym Esther de Lange z zarządu holenderskiej partii chadeckiej CDV, która również wchodzi w skład zasiadającej w Parlamencie Europejskim EPL. Na spotkanie kryzysowez Viktorem Orbanem przyjechali do Brukseli m.in. szefowa CDU Annegret Kramp-Karrenbauer i szef CSU, główny kandydat EPL w wyborach europejskich, Manfred Weber.

Zawieszenie Fideszu ma obowiązywać aż do momentu, gdy specjalna rada pod kierownictwem byłego szefa Rady Europejskiej Hermana van Rompuya oceni, czy partia ta w ogóle spełnia kryteria członkostwa na dłuższą metę. Do czasu wydania opinii przedstawiciele Fideszu utraciliby swoje prawa, nie mogliby między innymi uczestniczyć w spotkaniach EPL ani wystawiać swoich kandydatów do władz partii.

d4lpeck

Pomysł ten ma poparcie niemieckiej chadecji czyli CDU i CSU. Obie te partie opowiadały się ostatnio za przedstawioną dziś propozycją, w tym za powołaniem rady, która wypracuje ocenę Fideszu. Krytycy zarzucają Orbanowi, że od lat jako premier Węgier łamie w swoim kraju zasady państwa prawa i demokracji, knebluje niezależne media oraz naraża opozycję na represje i kary finansowe. Ostatnio Orbandodatkowo naraził się krytykom w związku z kampanią propagandową skierowaną przeciwko Unii Europejskiej.

Przedstawiciele Fideszu zapowiedzieli, że w razie zawieszenia w prawach i obowiązkach członka EPL, całkowicie wystąpią z tego ugrupowania. Zdaniem obserwatorów Fidesz mógłby wówczas założyć prawicową partię wspólnie z włoską Ligą Północną kierowaną przez włoskiego ministra spraw wewnętrznych Matteo Salviniego.

d4lpeck

Źródło: Deutsche Welle

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d4lpeck

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lpeck
d4lpeck
Więcej tematów