Watykan wynegocjował z Ortegą uwolnienie uwięzionych księży
Watykan wynegocjował uwolnienie biskupa Rolando Álvareza i 18 innych duchownych więzionych w Nikaragui w wyniku represji stosowanych przez prezydenta Daniela Ortegę. Kapłani zostali przekazani władzom Stolicy Apostolskiej.
Rząd Nikaragui poinformował w niedzielę, że uwolnił prominentnego katolickiego biskupa Rolando Álvareza i 18 innych duchownych - podaje amerykańska agencja prasowa Associated Press. Oświadczono, że decyzja zapadła na skutek negocjacji prowadzonych z Watykanem. Wśród zwolnionych z więzienia księży znalazł się również biskup Isidoro Mora.
Kapłani zostali uwięzieni ponad rok temu w wyniku represji stosowanych przez prezydenta Daniela Ortegę, który walczy z opozycją i Kościołem katolickim. Ortega oskarżył ich o wspieranie masowych protestów obywatelskich w 2018 roku - donosi AP. Według polityka demonstracje były spiskiem mającym na celu pozbawienie go władzy.
Biskup Rolando Álvarez za udział w domniemanym spisku został skazany na 26 lat pozbawienia wolności. Teraz odzyskał wolność. Jednak w zeszłym roku odmówił wejścia na pokład samolotu lecącego do Stanów Zjednoczonych w ramach wynegocjowanego przez amerykański rząd porozumienia. Prezydent Nikaragui pozbawił obywatelstwa 222 więźniów odesłanych wówczas do Stanów Zjednoczonych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W następstwie podobnego porozumienia ze Stolicą Apostolską w październiku zeszłego roku Ortega uwolnił kilkunastu księży więzionych pod różnymi zarzutami i odesłał ich do Rzymu. Od 2018 r. rząd Nikaragui systematycznie ucisza głosy sprzeciwu. Tamtejszy kongres nakazał zamknięcie ponad 3 tys. organizacji pozarządowych, w tym organizacji charytatywnej Matki Teresy.
Źródło: AP